Çağdaş sanatta 20.yüzyıldan günümüze enstalasyonlar ve enstalasyonlarda cam malzemenin sanatsal anlatım olanaklarının araştırılması
Exploring the artistic possibilities of glass material in installations from the 20th century to the present in contemporary art
- Tez No: 873319
 - Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AĞATEKİN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Anadolu Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Cam Ana Sanat Dalı
 - Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma; camın çağdaş sanatta 20. yüzyıldan günümüze enstalasyonlar ve enstalasyonlarda cam malzemenin sanatsal anlatım olanaklarının araştırılması ve çağdaş sanattaki tarihi konusunda Türkçe dilindeki kaynak yetersizliğinin giderilmesi amacıyla hazırlanmıştır. Beş bölümden oluşan araştırmanın birinci bölümde; araştırmanın amacı, araştırmada kullanılan yöntem, kapsam ve sınırlılıklara yer verilmiştir. İkinci bölümde, çağdaş sanatta enstalasyon kavramının tarihsel bağlamda ortaya çıkışı ve gelişimi erken dönem örnekleri üzerinden ele alınmıştır. Bu bölümde ayrıca 1919 yılından günümüze enstalasyonun sanat alanında yarattığı değişimler incelenmiştir. Araştırmanın üçüncü bölümünde cam sanatında cam malzemenin sanatsal anlatım olanakları, dört ayrı başlık altında kategorize edilmiş ve sanatçıların eserleri üzerinden şeffaflık, kırılganlık, optik etkiler ve plastisite bağlamında ele alınmıştır. Dördüncü bölümde ise enstalasyonlarda cam malzemenin yeri ve sanatsal anlatım olanakları sanatçıların eserleri üzerinden değerlendirilmiştir. Son bölümde ise tez konusu bağlamında kişisel uygulamalar yer almaktadır. Tezin uygulama bölümünde camın sanatsal anlatım biçimlerine dikkat edilerek, disleksi konu hakkında enstalasyonlar üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been prepared with the aim of investigating the artistic expression possibilities of glass material in installations from the 20th century to the present day in contemporary art, and addressing the inadequacy of Turkish-language sources on the historical context of contemporary art. The first part of the five-part research includes the purpose of the research, the methodology used, as well as its scope and limitations. The second part examines the emergence and development of the concept of installation in the historical context of contemporary art through early examples. Additionally, this section investigates the changes brought about by installation in the art field from 1919 to the present day. The third part of the research categorizes the artistic expression possibilities of glass material in glass art under four separate headings and discusses transparency, fragility, optical effects, and plasticity through the works of artists. The fourth part evaluates the place of glass material and its artistic expression possibilities in installations through the works of artists. The final part includes personal applications within the context of the thesis. In the application section of the thesis, installations addressing the topic of dyslexia were created, paying attention to artistic forms of expression in glass.