X ve Y kuşaklarının çevrimiçi turizm ürünü satın alma davranışlarının incelenmesi: Konya ili örneği
Examining online tourism product purchasing behaviours of generations X and Y: The case of Konya province
- Tez No: 839282
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL BÜLBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmanın amacı, X ve Y kuşaklarının çevrimiçi turizm ürünü satın alma davranışlarının tespit edilmesidir. Araştırma nitel desende tasarlanmış olup 20 X kuşağı, 20 Y kuşağı olmak üzere toplam 40 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından gerekli literatür incelemesi yapılarak, uzman görüşü alınıp toplam sekiz sorudan oluşan açık uçlu görüşme formu hazırlanmıştır. Görüşme formları Konya ili Selçuklu / Çeltik / Meram / Beyşehir / Altınekin / Yunak / Çumra / Karatay ilçesinde ikamet etmekte olan katılımcı grupları ile paylaşılarak doldurtulmuştur. Verilerin analizinde betimsel analiz yönteminden faydalanılmıştır. Araştırma bulgularına bakıldığında X kuşağı katılımcıları; satın alma kararlarını verirken önceki müşteri yorumları, yakın çevre referansları ve güvenlik önlemleri gibi faktörleri kullandığı, Y Kuşağı katılımcıları ise; çevrimiçi turizm ürünleri satın alma süreci bilgi kaynakları olarak sosyal medya, internet siteleri, kullanıcı yorumları, seyahat acenteleri ve iletişim kanallarını tercih ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the online tourism product purchasing behaviors of the X and Y generations. The research was designed in a qualitative design and was carried out with a total of 40 participants, 20 of whom were from the X generation and 20 from the Y generation. As a data collection tool in the research, the necessary literature review was made by the researcher, and an open-ended interview form consisting of a total of eight questions was prepared by taking expert opinion. Interview forms were filled and shared with the participant groups residing in Konya province Selçuklu/Çeltik/Meram/Beyşehir/Altınekin/Yunak/Çumra/Karatay district. The descriptive analysis method was used in the analysis of the data. Looking at the research findings generation X participants; While making purchasing decisions, Y Generation participants use factors such as previous customer comments, references from the immediate environment and safety precautions; Social media, websites, user comments, travel agencies and communication channels were seen to be preferred as sources of information about the online purchasing process of tourism products.