Kripto para fiyatlarında balon oluşumunun tespiti: Bitcoin, Ethereum, MANA, Ripple, Tether, AVAX, BNB ve Dogecoin örnekleri
Detection of bubble formation in cryptocurrency prices: Examples of Bi̇tcoin, Ethereum, MANA, Ripple, Tether, AVAX, BNB, and Dogecoi̇n
  1. Tez No: 839300
  2. Yazar: EGEMEN SEÇKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE BOLAMAN AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Tarih boyunca finansal piyasalarda spekülatif balonlara rastlanmıştır. Başta Bitcoin olmak üzere kripto paraların adı son zamanlarda çok fazla duyulmaya başlanmıştır. Kripto paralar en başta merkeziyetsiz, şeffaf ve güvenilir ödeme aracı olarak çıkmış olsalar da günümüzde büyük ölçüde yatırım aracı olarak kullanılmaktadırlar. Bu nedenle çalışmada 2022 yılında kripto para piyasalarında en yüksek işlem hacmine sahip kripto paralarda“balon”olgusu incelenmiştir ve yatırımcıya farklı bir perspektif kazandırılması amaçlanmıştır. Çalışmada konu alınan kripto paraların 2014-2023 yıllarındaki fiyatları GSADF testi ile incelenmiş olup çoğu kripto parada balon oluşumun varlığı kanıtlanmıştır. Aynı zamanda devletlerin hala bu konuda hukuksal bir altyapı hazırlamamış olması nedeniyle kripto piyasasında hem spekülasyonla hem de dolandırıcılıkla sıklıkla karşılaşıldığı vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Speculative bubbles have been always observed throughout the history. Recently, cryptocurrencies, especially Bitcoin, have gained significant attention. Although cryptocurrencies were initially introduced as decentralized, transparent, and reliable payment methods, they are now predominantly used as investment instruments. Therefore, in this study the cryptocurrencies with the highest trading volumes in 2022 were examined within the framework of“bubble”, aiming to provide investors a different perspective. The price movements of the cryptocurrencies covered in the study from 2014 to 2023 were analyzed using the GSADF test, and the existence of bubbles was proven for most of the cryptocurrencies. It is also highlighted that since governments have not yet prepared a legal framework for cryptocurrencies, not only speculation but also fraud is frequently met in cryptocurrency markets.