Konaklama işletmelerinde insan kaynakları temin ve seçim sürecinde sosyal medya kullanımı: Kuşadası örneği
The use of social media in the process of human resources procurement and selection in accommodation enterprises: The case of Kuşadası
- Tez No: 839333
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİDEM TEZSÜRÜCÜ COŞANSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bilgi ve iletişim çağında teknolojinin hızla gelişmesi, insanların sosyal hayatını değiştirmekle kalmamış aynı zamanda çalışma hayatında da yeni parametre ortaya çıkmasına olanak sağlamıştır. Teknolojinin gelişimi, standartlaşan işgören temin ve süreçlerini de etkilemektedir. İnsan kaynakları yönetimi faaliyetleri kapsamında işgören temin ve seçim sürecinde sosyal medyanın kullanımı, değişen bu sürecin en iyi örneklerindendir. Bu çalışma, konaklama işletmelerinde görev alan insan kaynakları yöneticilerinin işe alım sürecinde sosyal medya kullanımı hakkındaki deneyimlerini ve görüşlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, çalışma kapsamında toplamda 12 katılımcı ile derinlemesine görüşme gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla yapılmıştır. Elde edilen veriler nitel araştırma yöntemine dayanarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde MAXQDA 2022 paket programı kullanılmıştır. Bulgulara göre bazı katılımcılar“çalışan ağının geniş olması ve pratik olması”nedeniyle işgören temin ve seçim sürecinde sosyal medyayı tercih etmektedir. Katılımcılar sıklıkla işgören temin ve seçim sürecinde neden sosyal medyayı tercih etmedikleri üzerinde durmuşlardır. Buna göre işgören temin ve seçim sürecinde sosyal medyanın tercih edilmeme nedenleri: Sosyal medyanın sadece pazarlama ve tanıtım için kullanılması, sosyal medyanın işe alım sürecinde kullanımının etik bulunmaması, sosyal medyanın işe alım için ciddiyetsiz bir platform olması ve sosyal medya paylaşımlarının gerçeği yansıtmamasıdır. Araştırma bulguları göstermektedir ki, yaş aralığı yüksek olan katılımcılar sosyal medya aracılığıyla işe alımı ciddiyetsiz olarak değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
The rapid development of technology in the information and communication age has not only changed people's social lives, but also enabled the emergence of new parameters in working life. The development of technology also affects standardized employee recruitment and processes. The use of social media in the recruitment and selection process of employees within the scope of human resources management activities is one of the best examples of this changing process. This study aims to examine the experiences and opinions of human resources managers working in accommodation establishments about the use of social media in the recruitment process. In this regard, in-depth interviews were conducted with a total of 12 participants within the scope of the study. Interviews were conducted using a semistructured interview form. The data obtained was analyzed based on the qualitative research method. MAXQDA 2022 package program was used to analyze the data. According to the findings, some participants prefer social media in the employee recruitment and selection process because“the employee network is wide and practical”. Participants often emphasized why they did not prefer social media during the recruitment and selection process. Accordingly, the reasons why social media is not preferred in the employee recruitment and selection process are: Social media is used only for marketing and promotion, the use of social media in the recruitment process is considered unethical, social media is a frivolous platform for recruitment, and social media posts do not reflect the truth. Research findings show that participants with a higher age range consider recruitment via social media as frivolous.