Mâtürîdîlik ve Eş'arîlik'te doğal ve ahlâkî kötülük problemi
The problem of natural and moral evin in Maturiyyah and Ash'ariyyah
- Tez No: 839335
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ARDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Kötülük problemi geçmişten günümüze düşünce tarihinin en çok tartışılan konularından biri olmuştur. Klasik kelam eserlerinde müstakil başlıklar altında ele alınmayan kötülük problemi, daha çok doğal, ahlâkî ve metafiziki kötülük bağlamında incelenerek ortaya konmuştur. Bu çalışmada Mâtürîdîlik ve Eş'arîlik ekollerinin kötülük problemine yaklaşımları ile bu ekollerin kullandıkları imtihan, hikmet, ilahî adâlet, kaza-kader, beşeri irade kavramları karşılaştırmalı olarak açıklanmıştır. Doğal kötülüklerin îzâhı, doğadaki düzen açısından âdetullah, sünnetullah, gaye ve düzen başlıkları altında ele alınmıştır. Yine bu bahiste, doğal kötülüklerin îzâhı noktasında imtihan kavramının önemi ve yerini belirtmek, her iki ekolün imtihan kavramına yükledikleri anlamlar ve problemin çözümü noktasındaki katkılarını ortaya koymak için ayrı bir başlık ayrılmıştır. Problemin îzâhı hususunda büyük bir önem arz eden adâlet ve hikmet kavramlarına müstakil bir başlık ayrılmış ve her iki ekolün adâlet ve hikmet kavramlarına yükledikleri anlamların kötülük problemini ele alış biçimlerine etkisi incelenmiştir. Ahlâkî kötülüklerin îzâhı başlığında her iki ekolün kaza-kader, irade, ve fiil kavramlarına yükledikleri anlamlar ortaya konmuş ve bu anlamların problemin çözümüne katkısı açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The problem of evil has been one of the most debated topics in the history of thought from the past to the present. The problem of evil, which was not addressed under separate headings in classical theological works, was examined more in the context of natural, moral, and metaphysical evil. In this study, the approaches of the Maturidi and Ash'ari schools to the problem of evil and the concepts of test, wisdom, divine justice, fate-destiny and human will used by these schools were explained comparatively. The explanation of natural evils was discussed under the titles of adetullah (the customs of God), sunnetullah (the norms of God), purpose, and order from the perspective of the order in nature. In this regard, a separate heading was allocated to emphasize the importance and place of the concept of imtihan (test) in explaining natural evils and to express the meanings attributed to the concept of test by both schools and their contributions to solving the problem. In terms of explaining the problem, a separate heading was allocated to the concepts of justice and wisdom, which are of great importance, and the influence of the meanings attributed by both schools to the concepts of justice and wisdom on the ways they address the problem of evil was examined. In the title“Explaining Moral Evils”, the meanings attributed by both schools to the concepts of fate-destiny, will, and action were presented, and the contributions of these meanings to the solution of the problem were explained