Tarımda çalışan kadınların sosyal güvenlik sorunları: Bolu ili Mengen ilçesinde bir saha araştırması
Social security problems of women workers in agriculture: A field research in Mengen district of Bolu province
  1. Tez No: 839343
  2. Yazar: FERİDE GÖKÇEN ALBAŞ ÇİÇEKDENK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEKİN GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Kadınların işgücüne katılımı tüm dünyada erkeklere göre daha düşüktür (World Bank, 2023). Tarım sektöründe bu eşitsizlik daha da fazladır. Kırsal kesimde ücretsiz aile çalışanı olarak çalışan kadınların en önemli sorunlarından biri sosyal güvenlik meselesidir. Çoğu kadın sosyal güvencesi olmadığı için sağlık hizmetlerinden tam yararlanamadığı gibi emeklilik hakkı da kazanamamaktadır. Bunun yanı sıra hastalık, iş kazası, analık gibi en temel sosyal güvenlik haklarından da mahrum kalmaktadırlar. Bu çalışma, Bolu İli Mengen İlçesi'nde tarım sektöründe çalışan kadınların sosyal güvenlik sorunlarını incelemeyi, ortaya çıkan sonuçlar doğrultusunda çözüm önerileri sunmayı amaçlamaktadır. Çalışmada Bolu ili Mengen ilçesinde rasgele seçilen 30 kadın tarım çalışanıyla derinlemesine görüşme tekniği ile anketler gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerden elde edilen sonuçlara göre ankete katılan kadınların çoğu ücretsiz aile çalışanı olarak çalışmaktadır. Görüşmecilerin büyük kısmının tarım sigortaları hakkında bilgisi bulunmamaktır. Bilgisi bulunanlar ise yüksek maliyetten dolayı sigorta yaptırmadıklarını, eşlerinin sigortalı olduğunu ve sağlık için eşlerinin sigortalarından faydalandıklarını belirtmişlerdir. Sorunun çözümü için tarımda çalışan kadınların sosyal güvenlik, sosyal sigorta konusunda bilgilendirilmesi, kadınların prim tutarları, prim ödeme süreleri konusunda gerekli kolaylıkların yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Women's labor force participation is lower than men all over the world (World Bank, 2023). This inequality is even greater in the agricultural sector. One of the most important problems of women working as unpaid family workers in rural areas is the social security issue. Since most women do not have social security, they cannot fully benefit from health services and cannot earn the right to retirement. In addition, they are deprived of the most basic social security rights such as sickness, work accident and maternity. This study aims to examine the social security problems of women working in the agricultural sector in Mengen District of Bolu Province and to offer solutions in line with the results. In the study, questionnaires were carried out with in-depth interview technique with 30 randomly selected female agricultural workers in the Mengen district of Bolu province. According to the results obtained from the interviews, most of the women who participated in the survey work as unpaid family workers. Most of the interviewees have no knowledge about agricultural insurance. Those with knowledge stated that they did not have insurance due to the high cost, that their spouses were insured and that they benefited from their spouse's insurance for health. In order to solve the problem, women working in agriculture should be informed about social security and social insurance, and necessary facilities should be made about the premium amounts and premium payment periods of women.