Firmaların tahakkuk ve nakit esaslı finansal oranları ile piyasa değeri ilişkisinin karşılaştırılması: BİST'te bir uygulama
Comparison of the relationship between companies' accrual-based and cash-based financial ratios with firm value: An application in BIST
- Tez No: 839344
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET MUSTAFA KISAKÜREK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Muhasebe sisteminde tahakkuk ve nakit esaslı olarak iki ayrı bilgi sunulmaktadır. Tahakkuk esasında firmanın finansal durumu ve faaliyetlerden elde ettiği kâr bilgisi verilirken; nakit esasında firmanın faaliyetleri neticesinde elde ettiği nakit akışları bilgisi verilir. Firmaların finansal durumlarında ortaya çıkan risk ve belirsizlikleri öngörmede tahakkuk esaslı bilginin sınırlı kaldığı görülmüştür. Bu nedenle söz konusu eksikliklerin nakit esaslı bilgi ile giderilerek daha sağlıklı kararlar alınabileceği öngörülmüştür. Bu çalışmanın amacı tahakkuk ve nakit esaslı değişkenleri kullanarak firma değerinin tespit edilmesinde hangi faktörlerin daha etkili olduğunun test edilmesidir. Bunun için 2010-2020 yılları arasında Borsa İstanbul'da (BİST) faaliyet gösteren 36 imalat firmasının finansal tablolarından elde edilen veriler kullanılmıştır. Çalışmada Genelleştirilmiş Momentler Metodu (GMM) Dinamik Panel yöntemi uygulanmıştır. Bu çalışmada kullanılan tahakkuk esaslı ve nakit esaslı oranların firma değeri ile ilişkisi karşılaştırıldığında nakit esaslı oranların firma değerini açıklamada daha başarılı olduğu görülmüştür. Çalışmada ayrıca firma değerini tespit etmede tahakkuk ve nakit esaslı oranların birlikte değişken olarak kullanıldığı üçüncü modelin daha başarılı olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In the accounting system, two separate information is presented as accrual and cash basis. While information about the financial status of the company and the profit it derives from its activities is given on an accrual basis, on the cash basis the information about the cash flows that the firm has obtained as a result of its activities is given. It has been observed that accrual-based information is insufficient in predicting the risks and uncertainties that arise in the financial situations of companies. For this reason, it has been seen that healthier decisions can be taken by eliminating these deficiencies with cash-based information. The aim of this study is to test which factors are more effective in determining firm value by using accrual and cash-based variables. For this, the data obtained from the financial statements of 36 manufacturing companies operating in the BIST between 2010-2020 were used. Generalized Method of Moments (GMM) Dynamic Panel method was used in the study. When the relationship between the accrual-based and cash-based ratios used in this study and the firm value is compared, it is seen that the cash-based ratios are more successful in explaining the firm value. When the relationship between the accrual-based and cash-based ratios used in this study and the firm value is compared, it is seen that the cash-based ratios are more successful in explaining the firm value. The study also revealed that the third model, in which accrual and cash-based rates are used together as variables, is more successful in determining firm value.