Present day development and future perspectives of Turkish-Kyrgyz relations
Türk-Kırgız ı̇lı̇şkı̇lerı̇nı̇n günümüzdekı̇ gelı̇şı̇mı̇ ve gelecek perspektı̇flerı̇
  1. Tez No: 839356
  2. Yazar: GÜLŞANA TAALAI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET CEMAL ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu makale, Orta Asya'nın jeopolitik durumu ışığında, Kırgız-Türkiye siyasi ve askeri işbirliğini incelemektedir. Amacı, iki ülke ikili ilişkilerinin sunduğu zorluklar ve fırsatlar hakkında daha fazla bilgi edinmek. Çalışmanın kronolojik çerçevesi 1991'den 2021'e kadar olan dönemi kapsamaktadır. Bu çalışmanın zaman çerçevesi, Orta Asya'daki siyasi ve askeri süreçlerdeki değişimlerin dinamiklerinin tam olarak izlenmesine ve Türkiye'nin Kırgızistan'daki dış politika stratejilerinin gelişimini araştırmaya izin vermektedir. Çalışma, Kırgızistan'ın Rusya ve Türkiye'nin bölgesel dış politika beklentilerinin uygulanmasında bir rekabet alanı olmaya devam ettiğini ortaya koydu. Bu nedenle etkileşim süreci, esnek ve değişken bir politikanın geliştirilmesini gerektirmektedir. Bölgesel güçlerin Kırgızistan'da farklı çıkarları vardır, bu nedenle bu ülkedeki faaliyetleri sadece güvenlik konularında işbirliği değil, aynı zamanda kültür ve eğitim politikalarında rekabet niteliğindedir. Türk makamları, Kırgızistan da dahil olmak üzere Orta Asya cumhuriyetleriyle hem çok taraflı bir platformda hem de ikili temelde daha fazla entegrasyonu geliştirmeyi amaçlayan politikayı optimize etmeye çalışıyor.
Özet (Çeviri)
In the light of Central Asia's geopolitical situation, this paper examines Kyrgyz- Turkish political and military cooperation. Its goal is to learn more about the challenges and opportunities that the two countries' bilateral relations present. The chronological framework of the study covers the period from 1991 to 2021. The time frame of this work allows one to fully trace the dynamics of changes in political and military processes in Central Asia, to explore the evolution of the foreign policy strategies of Turkey in Kyrgyzstan. The study has revealed that Kyrgyzstan continues to be a zone of competition in the implementation of the regional foreign policy aspirations of Russia and Turkey. Therefore, the process of interaction requires the development of a flexible and variable policy. The regional powers have different interests in Kyrgyzstan, so their activities in this country are not only in the nature of cooperation in security issues, but also rivalry in cultural and educational policies. The Turkish authorities are trying to optimize the policy aimed at developing further integration with the Central Asian republics, including Kyrgyzstan, both on a multilateral platform and on a bilateral basis.