Yugoslavya'nın dağılmasından bugüne Türkiye-Hırvatistan ilişkileri ve geleceği (1992-2022)
Türkiye-Croatia relations and future perspectives from the dissolution of Yugoslavia to the present day (1992-2022)
  1. Tez No: 804081
  2. Yazar: MARKO SAPİNA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu tez, Hırvatistan Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki diplomatik ilişkilerin tesis edildiği 1992'den başlayarak 2022'nin sonuna kadar olan ikili ilişkileri kapsamlı bir şekilde incelemeyi amaçlamaktadır. Söz konusu ilişkiler, her biri ikili dinamiğin bir özgün yönüne ışık tutan üç bölümün merceğinden analiz edilmektedir. İlk bölüm, Yugoslavya'nın parçalanmasını takiben 1990'nın kilit yıllarını derinlemesine incelemekte ve -Türkiye'nin, Hırvat-Boşnak ihtilafının çözümünde oynadığı role özel bir vurgu yapılarak- ikili ilişkilerin temelini oluşturan dayanakların tam bir incelemesini sunmaktadır. İkinci bölüm, iki ülkenin AB katılım süreçlerinin farklı gelişimini incelemeye ve üyelik süreçlerinin farklı ilerleyişine neden olan faktörleri belirlemeye çalışmaktadır. Üçüncü bölüm ise Hırvatistan ile Türkiye arasındaki; ekonomik, siyasal, kültürel, akademik vb. iş birliklerinin diğer yönlerine odaklanmaktadır. İlgili bölgesel ve küresel olayların, tezde bahsi geçen ilişkiler üzerindeki etkilerini dikkate alan ve hem Hırvat hem de Türk kaynaklarından yararlanılarak hazırlanan tez çalışması, ikili ilişkilerin ilk otuz yılına genel bir bakış sunmayı amaçlamaktadır. Sonuç olarak tezde, Hırvatistan ve Türkiye arasındaki ikili ilişkilerin katmanlı ve çok disiplinli bir analizini sunmak ve söz konusu ilişkilerin geleceğini etkileyebilecek destekleyici ve engelleyici unsurları tanımlamak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis endeavors to provide a comprehensive examination of the bilateral relations between the Republic of Croatia and the Republic of Türkiye from the inception of their diplomatic ties in 1992 until the close of 2022. The relationship is analyzed and presented through the lens of three distinct chapters, each of which sheds light on a unique aspect of the bilateral dynamic. The first chapter delves into the pivotal years of the 1990s, immediately following the dissolution of Yugoslavia, and aims to provide a thorough examination of the underlying foundations upon which the bilateral relationship was established, with a particular emphasis placed on the role that Türkiye played in mediating the Croatian-Bosniak conflict. The second chapter examines the varying development of the EU accession processes of the two countries and seeks to identify the factors that have contributed to the differential progression of their respective journeys towards EU membership. The third chapter, in turn, focuses on the economic, politic, cultural, academic, and other aspects of cooperation that exist between Croatia and Türkiye. Utilizing both Croatian and Turkish sources, the thesis attempts to provide a complete overview of the first three decades of bilateral relations, taking into consideration relevant regional and global events as well as their impact on the bilateral relationship. In conclusion, this thesis endeavors to offer a nuanced and multi-disciplinary analysis of the bilateral relationship between Croatia and Türkiye, and to identify the elements that may positively or negatively influence the future of their development.