Covıd-19'un yerli turistlerin seyahat motivasyonu ve satın alma davranışı üzerindeki etkisi
The impact of Covid-19 on local tourists' travel motivation and purchasing behavior
  1. Tez No: 839365
  2. Yazar: BİLAL CAN BEKİROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çin'in Wuhan şehrinde başlayarak hızla tüm dünyaya yayılan koronavirüs (Covid-19) insan sağlığını yüksek seviyede tehdit etmesi nedeniyle hayatın değişmesine neden olmuştur. Covid-19'dan korunmak amacıyla hem bireysel hem kitlesel olarak tedbirler alınmaya çalışılmaktadır. Ülkeler Covid-19'un yayılma riskini en aza indirmek için kısıtlamalara gitmek zorunda kalmıştır. Yapılan bu kısıtlamalar tüm dünyada hem ekonomik hem de psikolojik olarak olumsuzluklar yaratmaya başlamıştır. Bütün sektörlerde olduğu gibi turizm sektörü de Covid-19'dan ciddi derecede etkilenmiştir. Özellikle pandeminin ilan edilmesinin ardından uluslararası seyahat kısıtlamaları uygulanması ve bunun üzerine ülkelerin ulusal seyahat kısıtlamalarına da başvurmak durumunda kalmış olması nedeniyle genel anlamda seyahat sektörü çok büyük bir yara almıştır. Yaşanan bu gelişmeler insanların seyahat etmesini engellemiş ve bu durum turizm sektörünün durma noktasına gelmesine neden olmuştur. İnsanların yapılan kısıtlamalar sebebiyle evlerinde kalmaları genel yaşam biçimlerini etkilemiştir. Çoğunlukla evde geçen bu dönemde, insanların teknolojiye olan ilgisi artmıştır. İnsanların tüketim alışkanlıkları değişmeye başlamış ve bu bağlamda genel tüketici davranışlarında değişimler meydana gelmiştir. Bu araştırmanın amacı Covid-19'un tüketicilerin seyahat davranışlarına etkisini ölçmektir. Bu doğrultuda konuyla ilgili literatür taranmış ve tüketicilere anket yoluyla sorular sorularak Covid-19'un seyahat davranışlarına etkileri incelenmiştir. Araştırmada ulaşılan sonuçlara göre Covid-19 tüketicilerin seyahat davranışlarını olumsuz bir şekilde etkilemiştir. Aynı zamanda genel hayatlarına ve hijyen algılarına da olumsuz bir etkide bulunmuştur. Araştırmanın ilgili literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The coronavirus (Covid-19), which started in Wuhan, China and spread rapidly all over the world, has caused life to change due to its high level of threat to human health. Measures are being taken both individually and massively to protect against Covid-19. Countries have had to go to restrictions to minimize the risk of the spread of Covid-19. These restrictions have started to create both economic and psychological negativities all over the world. As in all sectors, the tourism sector has been seriously affected by Covid-19. Especially after the announcement of the pandemic, international travel restrictions were imposed and countries had to resort to national travel restrictions, which caused a great damage to the travel sector in general. These developments prevented people from travelling and this situation caused the tourism sector to come to a standstill. The fact that people stayed at home due to the restrictions affected their general lifestyle. During this period, which was mostly spent at home, people's interest in technology increased. People's consumption habits have started to change and in this context, changes have occurred in general consumer behaviour. The aim of this study is to measure the impact of Covid-19 on consumers' travel behaviour. In this direction, the literature on the subject was reviewed and the effects of Covid-19 on travel behaviour were examined by asking questions to consumers through a questionnaire. According to the results obtained in the research, Covid-19 has negatively affected the travel behaviour of consumers. It also had a negative impact on their general life and hygiene perceptions. It is thought that the research will contribute to the relevant literature.