Demographic characteristics of Syrian refugees with respect to housing conditions in Turkey
Türkiye'de konut koşullarına göre Suriyeli mültecilerin demografik özellikleri
- Tez No: 839373
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ABBASOĞLU ÖZGÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Demografi, Sosyoloji, Demography, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Nüfus Etütleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nüfusbilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Konut oldukça önemli temel bir ihtiyaçtır ve yeterli standartta konut koşulları çocuklar, kadınlar, yaşlılar, göçmenler ve mülteciler gibi kırılgan durumda olanları da içerecek şekilde herkes için bir haktır. Bu tez, 2018 Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması Suriyeli Göçmen Örneklemi verisini kullanarak Türkiye'de yaşayan Suriyeli mültecilerin demografik özelliklerini BM-Habitat'ın“yeterli standartta konut”kriterlerinden adapte edilmiş olan konut koşullarına göre sunmayı amaçlamaktadır. Suriyeli mültecilerin iyileştirilmiş konut/iyileştirilmemiş konut koşulları ile çeşitli demografik özellikleri arasındaki ilişki kompleks örneklem tasarımını dikkate alarak F-testleri ile ortaya koyulmuştur. Bulgular, Türkiye'deki Suriyeli mültecilerin yarıdan fazlasının iyileştirilmemiş konut standartlarında yaşadığını ve konut koşullarına göre farklı demografik sonuçlarını otaya çıkarmıştır. Bulgulara göre, iyileştirilmemiş konut koşullarında yaşayan kadınların toplam doğurganlık hızı, iyileştirilmiş konutlarda yaşayanlara göre daha yüksek bulunmuş ancak iyileştirilmiş konut koşullarında beş yaş altı ölüm hızları daha yüksek bulunmuştır. Ayrıca iyileştirilmiş konut ve iyileştirilmemiş konutlarda yaşayan Suriyeli mülteci kadınlarda doğumun yapıldığı yer ve sezaryen doğum oranlarında benzer sonuçlara sahip olduğu tespit edilmiştir. Bu tez, Türkiye'deki Suriyeli mülteci nüfusunun konut koşulları ile demografik özellikleri arasındaki ilişkiyi vurgulayarak mülteci çalışmaları literatürüne katkıda bulunmayı ve bulguların politika yapıcılara ve insani yardım kuruluşlarına faydalı olabilmesini amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Housing is a crucial basic need, and adequate housing conditions are right for everybody, including vulnerable ones such as children, women, elders, migrants and refugees. This thesis aims to present the demographic characteristics of Syrian refugees in Türkiye by housing conditions adapted from the UN-Habitat's“adequate housing”criteria using 2018 Turkey Demographic and Health Survey (TDHS) Syrian Migrants Sample data. The correlation between improved housing/unimproved housing conditions and various demographic characteristics of the Syrian refugee sample are presented using F-tests taking into account complex sample design. Results reveal that more than half of the Syrian refugees in Türkiye live under unimproved housing standards, and there are different demographic outcomes by housing conditions. According to the findings, women living in unimproved housing standards are more prone to have higher total fertility rate than in improved housing, yet the under-five mortality rates are higher in improved housing conditions. Also, it is found that Syrian refugee women have a similar figure as regards to the place of delivery and C-section births in improved housing and unimproved housing. This research aims to contribute to the literature on refugee studies by highlighting the relationship between the housing conditions and demographic characteristics of Syrian refugee population in Türkiye, aiming that the findings can be helpful for policymakers, and humanitarian organizations.