Üniversite öğrencilerinin Suriyeli mültecilere bakış açılarının mizaç karakter özellikleri ve otomatik düşünceleri bağlamında incelenmesi
Examination of university students' perspectives on Syrian refugees in context of temperament, personality traits and automatic thoughts
- Tez No: 558946
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMHUR TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada, üniversite öğrencilerinin kişilik özellikleri, otomatik düşünceleri ve Suriyeli mülteciler hakkında düşünceleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmaya 100 üniversite öğrencisi katılmıştır. Katılımcılarla yürütülen anket çalışmasında, Demografik Bilgi Formu, Suriyelilere Bakış Açısı Ölçeği, Mizaç-Karakter Envanteri ve Otomatik Düşünceler Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmada, araştırmanın soru ve hipotezlerinin çözümlenmesi amacıyla betimsel ve ilişkisel-yordayıcı istatistiksel analiz yöntemleri uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, üniversite öğrencilerinin otomatik düşüncelerinin Suriyelilere bakış açısı ile anlamlı ilişkili olmadığı saptanmıştır. Ayrıca, otomatik düşüncelerin, mizaç-karakter alt boyutlarından zarardan kaçınma boyutunun negatif ve kendini yönetme boyutlarının ise pozitif yönlü ilişkili olduğu saptanmıştır. Alt boyutlara göre mizaç-karakter boyutlarının ilişkisinin farklılık gösterdiği Suriyelilere yönelik bakış açısının olumsuz düşünceler alt boyutu kendine yarar sağlama mizaç özelliği ile pozitif ilişkili olduğu saptanmıştır. Olumlu katkı alt boyutu, kendini aşma boyutu ile negatif yönlü ve anlamlı ilişkili saptanmıştır. Temel haklar ve kültürel öğeler alt boyutu ile mizaç ve karakter boyutlarının anlamlı ilişkili olmadığı görülmüştür. İlişkisel analiz bulgularının yanı sıra demografik değişkenlere ve katılımcıların mültecilerle ilgili görüşlerini içeren değişkenlerine göre Suriyelilere yönelik bakış açıları ve mizaç-karakter boyutları ve anlamlı farklılık gösterdiği görülmüştür. Çalışmada elde edilen bulguların, ülkenin genç nüfusunun yüksek oluşu sebebiyle Suriyeli mültecilere yönelik, üniversite öğrencilerinin görüşleri çerçevesinde genellenebilir bakış açısı edinmek ve özellikle kişisel özellikler bağlamında mültecilere yönelik tutumların ne ölçüde farklılık gösterdiğine ilişkin bilgi edinmek açısından katkı sağladığı düşünülmektedir. İleri çalışmalarla, araştırmanın farklı örneklem gruplarıyla tekrarlanabileceği ve konuya ilişkin literatürü geliştirmek amacıyla güncel veriler sunabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examined the relationship between university students' personality traits, automatic thoughts and their thoughts about Syrian refugees. 100 university students participated the study. In survey research, Demographic Information Form, Automatic Thoughts Scale, Temperament-Character Inventory, and Perspectives About Syrians Questionnaire were provided to the participants. In this study, descriptive and correlational-predictive statistical analysis methods were used to analyze the questions and hypotheses of the study. According to the findings of the study, it was found that the automatic thoughts of university students were not significantly related to their attitudes about Syrians. In addition, it was determined that the dimension of harm avoidance were found as negatively and self-management dimension were found as positively correlated. Positive contribution subscale of attitudes towards Syrians was found as negatively correlated with the self-transcendence subscale in Temperament-Character Inventory. Additionally, the subscales of basic rights and cultural elements were found as positively correlated with adaptive secondary beliefs subscale. In addition to the correlational analysis findings, it was seen that the attitudes towards Syrians and temperament-character dimensions differed significantly according to the demographic variables and the participants' views about the refugees. It is thought that the findings of the study can be considered as prominent in terms of obtaining a generalizable perspective regarding opinions and attitudes of university students and to obtain information about the extent of the attitudes towards refugees in the context of personal characteristics. Also it can be recommended that, advanced studies can repeat the research with different sample groups and present the current data in order to develop the related literature.