İktisatta özelleştirme kavramı, gelişimi ve makroekonomik göstergelere etkisi: Türkiye 1990-2020 dönem örneği
The concept of privatization in economics, its development and its effect on macroeconomic indicators: Turkey 1990-2020 period example
- Tez No: 839379
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENAP MENGÜ TUNÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomik Kalkınma ve Büyüme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Türkiye'de 1929 Krizi ile birlikte başlayan devletin ekonomik alanda üretimi üstlenmesi belli dönemlerde istisnalar olsa da ön planda olmuş ve devlet birçok kamu işletmesi ile üretimde etkin olarak yer almıştır. 1980'li yıllardan itibaren dünya ile paralel olarak Türkiye'de de ekonomik liberalleşme politikasına paralel olarak kamu kesimi, özel sektör lehine belli alanlarda üretimden çekilmeye başlamıştır. Özelleştirmeler bu politika için bir araç olmuş, devlet yıllar içinde elinde tuttuğu kamu işletmelerini özelleştirmeye başlamıştır. Bu çalışmada planlanan özelleştirme uygulamalarının hız kazandığı ve büyük ölçüde tamamladığı 1990-2020 arasındaki dönemde yapılan özelleştirme örneklerinin üretim, verimlilik, istihdam, enflasyon, dış ticaret dengesi, cari denge ve kalkınma gibi makroekonomik sonuçları, oluşan sonuçlara bağlantılı olarak amaca uygunlukları incelenmiş, verimlilik, kârlılık, bütçe dengesi gibi konularda gelişme kaydedilirken istihdam, dış ticaret dengesi gibi bozulmaların görülüğü sonucuna ulaşılmıştır. İlgili politikaların başarısı ve bundan sonraki yapılabilecek özelleştirmeler için öneriler derlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In Türkiye, starting with the 1929 Crisis, the state's assumption of production in the economic field became prominent, although there were exceptions in certain periods, and the state took an active part in production with many public enterprises. Since the 1980s, in parallel with the economic liberalization policy in Türkiye and in the world, the public sector has begun to withdraw from production in certain areas in favor of the private sector. Privatizations became a tool for this policy, and the state began to privatize the public enterprises it had held over the years. In this study, the macroeconomic results of the privatization examples carried out in the period between 1990 and 2020, when the planned privatization practices accelerated and were largely completed, such as production, productivity, employment, inflation, foreign trade balance, current account balance and development, and their suitability for purpose in connection with the results were examined, productivity and profitability. It was concluded that while progress was made in issues such as budget balance, deteriorations such as employment and foreign trade balance were observed. Suggestions for the success of the relevant policies and possible future privatizations have been compiled.