KKTC ekonomisinin yeniden yapılanması stratejisi çerçevesinde özelleştirme boyutlarının belirlenmesi
  1. Tez No: 36543
  2. Yazar: ALİ SÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET 1970'li yıllarda yaşanan dünya iktisadi buhranı, Keynesyen düşünceye dayalı iktisadi yapının Dünya'da yaşanan iktisadi sorunların çözümünde yetersiz kalacağı ve yeniden yapılanmanın gerekliliğini savunan tezlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. 1980'li yıllarda yaygınlaşan bu yeni tez, devletin ekonomik faaliyetlerinin sınırlandırılarak, kamunun ekonomiye müdahalesinin ortadan kaldırılıp, rekabete dayalı serbest piyasa ekonomisi koşullarının hakim kılınmasını savunmaktadır. îdari, sosyal ve ekonomik yapıda köklü reformları içeren bu yeni tez, Doğu bloku ülkelerinin de katılımıyla dünya genelinde yaygınlaşıp,“yeniden yapılanma stratejisi”olarak iktisat literatürüne girmiştir. Özellikle gelişmiş ülkelerde başlayıp, hızla tüm dünyada yaygınlaşan yeniden yapılanma stratejisi içerisinde en önemli araç ise özelleştirme olmuştur. Dünya'da yaşanan bu hızlı değişime ayak uyduramayan ülkelerin, kalkınma yarışında safdışı kalacağı bir gerçektir. Dolayısıyla, genç KKTC'ninde çağdaş dünya içerisinde hakettiği yere ulaşabilmesi, müreffeh ve özgür bir ülke olarak varlığını sürdürebilmesi, bu hızlı değişime uyum sağlayıp, ekonominin yeniden yapılanması ile mümkün olabilecektir. Bu çalışmanın amacı, KKTC ekonomisinin yeniden yapılanması stratejisi çerçevesinde özelleştirme boyutlarının belirlenip, ülkenin mevcut yapısından kaynaklanan kronikleşmiş sorunlarının köklü çözüme kavuşturulup, kendi ayaklan üzerinde durabilen çağdaş bir yapının ortaya çıkarılmasıdır. Bu amaca yönelik olarak, birinci bölümde yeniden yapılanma kavramı, kavramın ortaya çıkış gerekçeleri ve yeniden yapılanmanın realize edilmesinde spesifik alanları içeren, yeniden yapılanma ve ekonomik temelleri teorik olarak incelenmiştir. İkinci bölümde, yeniden yapılanma stratejisi içerisinde büyük bir öneme sahip olan, özelleştirme kavramı, bu akımın doğuşu ve gelişimi, özelleştirme yöntemleri, amaçlan ve dünya'dan örnekleri içeren yeniden yapılanma stratejisi çerçevesinde özelleştirme boyutlan incelenmiştir.Üçüncü bölümde, KKTC'nin GSMH ve büyüme hızı, GSYÎH'nın sektörel dağılımı, kişi başına düşen milli gelir, fiyat hareketleri, sabit sermaye yatırımları, devlet bütçesi ve diğer makro dengelerini içeren, KKTC ekonomisinin yapısal analizi yapılarak, mevcut durum ve sorunları incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise, ilk üç bölümün ışığında, KKTC ekonomisinin yeniden yapılanması kapsamındaki alanlar ve özelleştirme gerekçeleri, KKTC ekonomisinin yeniden yapılanması yönelimli özelleştirme boyutlarının belirlenmesi ve özelleştirme yöntemlerinin tesbit edilmesini içeren, KKTC ekonomisinin yeniden yapılanması kapsamındaki alanları ve yeniden yapılanma yönelimli özelleştirme boyutlan belirlenmiştir. Çalışmamız, sonuç ve önerilerle tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The world economic crisis experienced in 1970's has caused to arise some thesis which support the idea that economic structure based on Keynesion thought is insufficient to solve the economic problems in the world Hence there is a necessity for re-structuring. This new thesis, which has spreaded in 1980's, supports the idea of limiting state economic activities and intervention and dominating free market economy. This thesis includes radical reforms in administrative, social and economic structures of countries and named as“re-structuring strategy”. The main tool of this strategy is“privatization”. It is obvious that countries that have difficulties to keep pace with this raged change in the world will be out of the fight. Hence Turkish Republic of Northern Cypres' (TRNC) economy also needs to be re-structured in order to keep its independence as free and developed country. From the privatization point of view, the main goal of this study is to determine chronic problems based on countries' present structure and discussing the ways of solving them. In the first part of this study the concept and reasons of re-structuring are focused on. In the second part the notion of privatization, which is an important tool of re structuring strategy, investigated. This investigation included the historical analyse, goals and examples of privatization and its relation with re-structuring strategy. In the third part economic structure of TRNC analysed by taking into consideration some economic variables such as; GNP, sectoral distribution of GDP, per Capita National income, price movements, gross fixed capital formation, state budget and other macro variables. It also includes the problems of the economy. In the fourth part, under the lights of first third chapter, reasons for re structuring and privatization in the TRNC's economy disabused. This chapter also includes determination of appropriate fields, size and methods of privatization.