Mali kuralların kamu borçlanma maliyetine etkisi: Avrupa Birliği ülkeleri üzerine bir inceleme
The effect of fiscal rules on public borrowing cost: A study on European Union countries
- Tez No: 839395
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İREM ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, seçili AB ülkelerinde 2001-2018 yılları arasında mali kuralların kamu borçlanma maliyeti üzerindeki etkisi analiz edilmiştir. Geleneksel iktisadi doktrinde kamu borçlanma maliyetlerinin seviyesinin kamu borç birikiminin mali ve makroekonomik sonuçlarının analiziyle yakından ilgili olduğu savunulmuştur. Bu çalışma ile kamu borçlanma maliyetinin belirleyicilerini araştırmak amacıyla kamu borç düzeyinin ve mali kural endeksinin etkisi ekonometrik olarak test edilmiştir. Elde edilen ampirik kanıtlar, her durumda mali kural endeksinde yaşanan iyileşmenin daha düşük uzun vadeli faiz oranlarına yol açtığını, kamu borçlanmasının ise belirli bir eşik değerden sonra borcun sürdürülebilirliği sorunlarına yol açarak borçlanma maliyetlerinin olumsuz yönde etkilediğini göstermektedir. Analiz sonuçları, mali kural uygulamalarının benimsenmesinin, hükümetin mali politikalarına ve mali açıdan yükümlülüklerini yerine getirebileceklerine olan güveni temsil eden“mali kredibilite”nin tesis edilmesine ve ülkelerin açıkları finanse etmesini daha düşük maliyetle gerçekleştirilmesine katkı sağlayacağını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the impact of fiscal rules on public borrowing costs in selected EU countries between 2001 and 2018 was analyzed. In traditional economic doctrine, it has been argued that the level of public borrowing costs is closely related to the analysis of the financial and macroeconomic consequences of public debt accumulation. In this study, the effect of the public debt level and the fiscal rule index was tested econometrically to analyze the components of interest rate developments. The empirical evidence obtained shows that in all cases, the improvement in the fiscal rule index leads to lower long-term interest rates, while public borrowing negatively affects borrowing costs by causing debt sustainability problems after a certain threshold value. The results of the analysis show that the adoption of fiscal rule practices will contribute to establishing“fiscal credibility”, which represents confidence in the government's fiscal policies and their ability to fulfill their financial obligations, and to enable countries to finance their deficits at a lower cost.