Tüketicilerin elektrikli otomobil satın alma eğilimleri üzerine Türkiye'de bir araştırma
A study on consumers' tendency to purchase electric cars in Turkiye
- Tez No: 839399
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada tüketicilerin elektrikli araba satın alma niyetine etki eden elektrikli araba teknolojisi, devlet teşvikleri ve yeşil çevre faktörleri incelenmektedir. Nicel bir çalışma kapsamında ilişkiler nedensel olarak ele alınarak 331 katılımcının verisi analiz edilmiştir. Analiz edilen veriye göre kadınların yeşil çevre kaygısının erkeklerden daha fazla olduğu görülmüştür. Bununla birlikte erkeklerin maliyet faktörüne göre satın alma yaptığı tespit edilmiştir. Regresyon analizlerinde Türkiye'deki tüketicilerin satın alma niyeti ile maliyet, menzil ve şarj altyapısına arasında olumlu bir ilişki olduğu belirlenmiş, yeşil çevre kaygısının satın alma niyeti üzerinde bir ilişkiye sahip olmadığı ortaya çıkmıştır. Çalışma sonrasında Türkiye'de elektrikli araç satın alacak tüketicilerin hangi sebeplerden dolayı satın almayı gerçekleştirdiği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines electric car technology, government incentives and green environmental factors that affect consumers' intention to purchase an electric car. Within the scope of a quantitative study, the data obtained from 331 participants were analyzed to identify causal relationships within the data. According to the analysis, it is discovered that women have more green environmental concerns than men, and men make purchases according to the cost factor. Regression analyses also revealed that there is a positive relationship between the purchase intention of consumers in Turkiye and cost, range and charging infrastructure; while green environmental concern does not demonstrate a relationship with purchase intention. The reasons for the purchase of electric vehicles by consumers in Turkiye are thoroughly discussed.