Küçük hayvan cerrahisinde ortopedik operasyonlarda kanama durdurucu ürün geliştirilmesi
Development of blood stopper product in orthopedic operations in small animal surgery
- Tez No: 839420
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCÜMENT KARASULU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Veteriner Hekimliği, Orthopedics and Traumatology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Küçük hayvan ortopedik cerrahisinde kontrolsüz kanama, hasta ve cerrah açısından oldukça önemli olan bir durumdur. Ameliyat esnasındaki aşırı kan kaybı, hastanın hayatını kaybetmesine ve dokuların bölgesel olarak canlılığını yitirmesine sebep olabilir. Öte yandan cerrahi girişim bölgesinin de net biçimde görülmesini engelleyeceği için operasyon süresinin uzamasına, kanama kontrolü için ekstra efor sarfedilmesine ve istenilen başarılı redüksiyonun sağlanamamasına yol açabilir. Dolayısıyla etkin ve hızlı hemostaz ameliyatın başarı şansını artırır. Kitosan, karides ve diğer kabuklu deniz canlılarının dış iskeletinde bulunan kitinden üretilen bir biyopolimerdir. Antioksidan özelliği ile hücreler üzerinde olumlu etkilerinin yanısıra, biyouyumlu, biyobozunur non-toksik ve antimkrobiyal özellikler taşır. Kitosan'ın hemostatik özelliği son yıllarda onun sağlık alanında yoğun olarak kullanılmasına olanak tanımıştır fakat veteriner cerrahi alanında yeni ve henüz yoğun kullanım alanı bulabilmiş bir ürün değildir. Öte yandan Kitosan'ın tek başına kullanımında yetersiz hemostaz oluşturduğu ile ilgili çalışmalar da mevcuttur. Bu sebeple yine hemostatik bir madde olarak bilinen Zeolit ile Kitosan'ı kombine olarak kullanmayı ve homostaz süre ve etkinliğini artırmayı düşündük. Zeolit volkanik kayalarda bulunan bir maddedir ve Türkiye zengin Zeolit rezervlerine sahiptir. Zeolit mineralinin en önemli özelliği boşluklu yapısıdır. Bu boşluklu yapı sayesinde kanama bölgesine uygulandığında kandaki plazmayı absorbe ederek kanın yoğunluğunu artırır ve pıhtılaşmayı indükler. Bu indükleme kimyasal bir reaksiyon olmayıp tamamen doğal bir süreçtir ve çalışmamızda Zeolit'i de tercih etmemizin başlıca sebebidir. Geliştirdiğimiz her iki formulasyonda da kullandığımız Nano Gümüş, bakterilerin hücre membranında ve DNA'sında bozulmalara sebep olduğu bilinen bir maddedir. Ayrıca antibiyotiklerle kombine olarak kullanıldığında antibiyotiğin etkisini artırdığı bilinmektedir. Bu özellikleri ile güçlü bir antibakteriyel olan Nano Gümüş'ün formulasyondaki Enrofloksasin'in açık yara bölgesindeki antibakteriyel etkisini artırırken formülasyonların da asepsisine katkı sağlamasını hedefledik. Enrofloksasin, Gr(-) ve Gr(+) bakteriler üzerinde etkili, florokinolon karboksilik asit türevleri sınıfından geniş sprekturumlu bir antibiyotiktir. Veteriner hekimlikte, uzun yıllardır yoğun kullanım alanı bulmuş ve etkisi pek çok bilimsel çalışma ile kanıtlanmış olan Enrofloksasin'i formulasyonlarımızda kullanarak operasyon esnasında oluşabilecek bakteriyel kontaminasyonu en aza indirgemeyi hedefledik. Çalışmayı 3 ayrı grupta ve 21 adet Sprague Dawley cinsi dişi ve erkek sıçanlarda femoral arter kanaması modeli ile gerçekleştirdik ve uygulama ile ilgili bulguları tezimizde paylaştık. Geliştirdiğimiz jel ve granül formülasyonlarının küçük hayvan ortopedik cerrahisindeki büyük bir ihtiyacı karşılayacağını umuyoruz. Anahtar Kelimeler; Hemostaz; Kitosan; Zeolit; Enrofloksasin; Nano Gümüş
Özet (Çeviri)
Uncontrolled bleeding in small animal orthopedic surgery is a very important situation for the patient and the surgeon. Excessive blood loss during the surgery may cause death of the patient or the local tissues may lose their vitality. On the other hand, it prevents the surgical intervention area from being seen clearly. This preventation may cause prolongation of the operation time, extra effort for controlling bleeding, and failure to achieve the desired successful reduction. Therefore, effective and rapid hemostasis increases the success rate of the surgery. Chitosan is a biopolymer produced from Chitin found in the exoskeleton of shrimp and other shellfish. In addition to its positive effects on cells with its antioxidant properties, it has biocompatible, biodegradable, non-toxic and antimicrobial properties too. The hemostatic feature of Chitosan has allowed it to be used intensively in the field of human health in recent years, but it is a new product and has not yet found an intensive use in the field of veterinary surgery. On the other hand, there are some studies about the insufficient hemostasis of Chitosan when used alone. For this reason, we thought to use Zeolite, which is also known as a hemostatic agent, in combination with Chitosan and increase the duration and effectiveness of hemostasis. Zeolite is a substance found in volcanic rocks and Turkey has rich of Zeolite reserves. The most important feature of the Zeolite mineral is its porous structure. Thanks to this porous structure, when applied to the bleeding site, it absorbs the plasma in the blood, increases the intensity of the blood and induces coagulation. This induction is not a chemical reaction, it is a completely natural process, and this is the main reason why we prefer Zeolite in our study. Nano Silver, which we use in both formulations we have developed, is a substance known to cause deterioration in the cell membrane and DNA of bacteria. It is also known to increase the effect of antibiotics when used in combination with them. With using Nano Silver as a strong antibacterial with its properties, we aimed that to increase the antibacterial effect of Enrofloxacin in the formulations while contributing the asepsis of the formulations. Enrofloxacin is a broad spectrum antibiotic from the class of fluoroquinolone carboxylic acid derivatives, effective on Gr(-) and Gr(+) bacteria. which has been used extensively in veterinary medicine for many years and whose effect has been proven by many scientific studies, in our formulations. By using Enrofloxacin, which has been used extensively in veterinary medicine for many years and whose effect has been proven by many scientific studies, we aimed to minimize the bacterial contamination that may occur during the operation. We carried out the study in 3 different groups and 21 female and male Sprague Dawley rats with a femoral artery bleeding model and we shared the findings related to the application in our thesis. We hope that the gel and granule formulations we have developed. Keywords; Hemostasis; Chitosan; Zeolite; Enrofloxacin; Nano Silver