Ksenojen blok greftlerde desferoksaminin anjiogenezis ve osteogenezis üzerine etkinliğinin tavşan modelinde değerlendirilmesi
Evaluation of the efficacy of desferoxamine on angiogenesis andosteogenesis in xenogen block grafts in a rabbit model
- Tez No: 816679
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ERTAŞ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Amaç: Maksillofasiyal cerrahi ve dental implant cerrahisinde atrofik çenelerin rekonstrüksiyonu için blok greftlere sıklıkla ihtiyaç duyulmaktadır. Bu amaçla otojen, ksenojen ya da alloplastik blok greftler kullanılmaktadır. Bu greftlerin de başarılı bir şekilde çene kemiklerine osteointegre olmaları erken evrede greftin revaskülarizasyonuna ve ilerleyen dönemde osteogenezisine bağlı olmaktadır. Bir başka deyişle greftin vaskülarizasyonunun yeterli olmamasıyla birlikte, greftin başarısılığı ksenojen ve alloplastik greftler için ek bir maliyet gerektirmekte, otojen blok greftlerde bu başarısılık yaşandığında ise ikinci bir cerrahi işleme gerek duyulmaktadır. Bu sorunların üstesinden gelmek için greftlemenin başarısında anahtar rol oynadığı bilinen revaskülarizasyonu artırmak gerekmektedir. Bu çalışmada lokal desferoksaminin hayvan kaynaklı bir blok greftin anjiogenez ve osteogenezis üzerine etkilerini tavşan kalvarya modelinde araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Tavşan kalvaryalarına 5 mm çapında 2 mm derinliğinde defekt alanları oluşturuldu. Bu alanlara 5 mm çapında ve 5 mm yğksekliğinde kseojen blok greft yerleştirilip vida ile fikse edildi. Ksenojen blok greft yerleştirilen bölgeye 10 gün boyunca her gün kontrol grubuna salin enjeksiyonu ve deney grubunada desferoksamin enjeksiyonu yapıldı. Kontrol grubu ve deney grubundaki blok greftlerinde osteogenezis ve anjiogenezisin değerlendirilmesi amacıyla 10. Gün ve 28. Günde denekler sakrifiye edildi. Anjiogenezis ve osteogenezisin değerlendirilmesi histopatolojik ve immünokimyasal yöntemlerle gerçekleştirildi. Bulgular: Veriler ABM SPSS V22 kullanılarak analiz edildi. Örneklem sayısı küçük olması nedeni ile hem bağımlı hem bağımsız değişkenlerde nonparametrik testler kullanıldı. Bağımlı değişkenlerin istatistiksel olarak karşılaştırılması için Will Coksen işaret testi kullanıldı. Bağımsız değişkenlerin istatistiksel olarak karşılaştırılması için Mann-Whitney U testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Block grafts are often needed for the reconstruction of atrophic jaws in maxillofacial surgery and dental implant surgery. For this purpose, autogenous, xenogenous or alloplastic block grafts are used. Successful osteointegration of these grafts into the jawbones depends on the revascularization of the graft in the early stage and its osteogenesis in the later period. In other words, with insufficient vascularization of the graft, the success of the graft requires an additional cost for xenogenous and alloplastic grafts, and when this success is experienced in autogenous block grafts, a second surgical procedure is required. To overcome these problems, it is necessary to increase revascularization, which is known to play a key role in the success of grafting. In this study, it was aimed to investigate the effects of local desferoxamine, an animalderived block graft, on angiogenesis and osteogenesis in a rabbit calvaria model.Material and method: Defect areas of 5 mm diameter and 2 mm depth were created in the rabbit calvaria. A xeogene block graft with a diameter of 5 mm and a height of 5 mm was placed in these areas and fixed with screws. The control group was injected with saline and the experimental group was injected with desferoxamine every day for 10 days in the area where the xenogen block graft was placed. In order to evaluate osteogenesis and angiogenesis in the block grafts in the control group and experimental group, the subjects were sacrificed on the 10th and 28th days. Evaluation of angiogenesis and osteogenesis was performed by histopathological and immunochemical methods. Results: Data were analyzed using ABM SPSS V22. Due to the small sample size, nonparametric tests were used for both dependent and independent variables. The Will Coksen sign test was used for statistical comparison of dependent variables. Mann- VII Whitney U test was used for statistical comparison of independent variables.