Metotreksat (MTX) ile indüklenen karaciğer hasarında s-adenozil metionin (SAM) etkinliğinin araştırılması
Investigation of s-adenosyl methionine (SAM) efficacy in methotrexate (MTX) induced liver injury
- Tez No: 839423
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAHYA ÖZDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Kronik hastalıkların patogenezinde metilasyon düzeylerinin nasıl değiştiği her geçen gün önem kazanmaktadır. Bu araştırmada, metotreksat aracılığı ile karaciğer hasarı yaratılan hayvan modellerinde S-Adenozil metionin takviyesinin karaciğer histolojisi ve oksidatif stres belirteçleri üzerindeki etkinliğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma toplam 15 erkek rat üzerinde yürütülmüş hayvan deneyidir. Ratlar her grupta 5 adet olmak üzere kontrol, MTX ve MTX+SAM olarak adlandırılan 3 gruba ayrılmıştır. Çalışma başlangıcında MTX+SAM grubuna 7 gün boyunca 50 mg/kg S-Adenozil metionin proflaktik olarak verilmiştir. Çalışmanın 8. Gününde MTX+SAM grubu ve MTX grubuna 20 mg/kg dozunda metotreksat intraperitonel yoldan verilerek modelleme yapılmıştır. Dokuzuncu ve 22. günler arasında MTX+SAM grubuna günde bir defa oral yoldan 50 mg/kg SAM verilirken, MTX grubuna günde bir defa oral yoldan serum fizyolojik verilmiş, 23. günde çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
How methylation levels change in the pathogenesis of chronic diseases is gaining importance day by day. In this study, it was aimed to determine the efficacy of SAM supplementation on liver histology and oxidative stress markers in animal models of liver damage caused by MTX. The study was conducted on a total of 15 male rats. Rats were divided into 3 groups called control, MTX and MTX+SAM with 5 rats in each group. At the beginning of the study, 50mg/kg SAM was given prophylactically to the MTX+SAM group for 7 days. On the 8th day of the study, modeling was done by giving 20mg/kg methotrexate intraperitoneally to the MTX+SAM group and the MTX group. Between the 9th and 22nd days, 50mg/kg SAM was given orally once a day to the MTX+SAM group, while the MTX group was given oral serum once a day. The study was terminated on day 23.