Kripto paranın iktisâdî mâhiyeti ve fıkhî hükümleri
The economic nature and fiqh rulings of cryptocurrencies
- Tez No: 839463
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Kripto paraların iktisâdî mâhiyeti ile ilgili tartışmalar, hâlihazırda devam etmektedir. Ancak kripto paraların fıkhî açıdan değerlendirilebilmesi için iktisâdî mâhiyetinin belirlenmesi elzemdir. Bu konuda yapılan çalışmaların çoğu, kripto paraların mâhiyetini paranın fonksiyonları açısından ele almış ve bunların para olarak kabul edilemeyeceği sonucuna ulaşmıştır. Bu noktada akla şu soru gelmektedir: Kripto paralar, para değilse nedir? Kripto paraların iktisâdî mâhiyetini belirleyebilmek için çalışmanın birinci bölümünde para konusuna genel olarak değinilmiş, kripto paranın tanımı, özellikleri, tarihî gelişimi, çeşitleri, yasal durumu ve alt yapısı (blok zincir) ele alınmıştır. İkinci bölümde kripto paraların fıkhen para ve mal olması değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde ise kripto paraların fıkhî hükümleriyle ilgili fetvâ kuruluşlarının ve muasır ilim adamlarının görüşleri işlendikten sonra bu varlıklarla ilgili ulaşılan fıkhî hükümler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
There are ongoing debates on the economic nature of cryptocurrencies. ongoing. However, it is essential to determine the economic nature of cryptocurrencies in order to evaluate them from the fiqh perspective. Most of the studies on this subject address the nature of cryptocurrencies in terms of the functions of money and conclude that they cannot be accepted as money. At this point, the following question comes to mind: If cryptocurrencies are not money, then what are they? In order to determine the economic nature of cryptocurrencies, the first part of the study addresses the issue of money in general. The definition, characteristics, historical development, types, legal status, and infrastructure (blockchain) of cryptocurrencies are discussed. In the second part, cryptocurrencies are evaluated as money and goods in fiqh terms. In the third part, the opinions of fatwa organizations and contemporary scholars on the fiqh rulings of cryptocurrencies are discussed and the fiqh rulings reached regarding these assets are presented.