Kripto paraların insani yardımlarda kullanılması
The use of crypto coins in humanitarian aid
  1. Tez No: 584997
  2. Yazar: MİNE UZUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALTUNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tezin amacı, 2009 yılı itibariyle ortaya çıkan ve sonrasında yükselişe geçen kripto para türlerinin sosyal yardım kampanyalarında kullanılma biçimini örnekleriyle incelemek ve açıklamaktır. Kripto paralar, hükümetlerden bağımsız, dijital biçimde çalışarak başta iktisadi olmak üzere, siyasal ve toplumsal bir takım gelişmeleri beraberinde getirmektedir. İlk kripto para olan Bitcoin'in ortaya çıkışıyla bir çok hükümet bu durumu anlamaya çalışmış, kimi bu parayı kendi ekonomisine tehdit olarak görürken kimi hükümetler ise bunu fırsata çevirmeye başlamıştır. Kaçınılmaz olarak ortaya çıkan bu durum, kripto paraların uluslararası doğası ve özerk gelişim biçimiyle ilgiliydi. Kripto paralar yeni bir iktisadi açılım olarak ortaya çıkarken aynı zamanda toplumsal anlamda bir çok karşılığı da beraberinde getirmişlerdir. Kripto para odaklı ortaya çıkan yardım kampanyalarının uluslararası, dijital ve ihtiyaca yönelik planlandığı görülmektedir. En temelde ise paranın ihtiyaç ile eşleştirilmesi konusu öne çıkmıştır. Bu tez çalışmasında kripto paralar ile oluşturulan insani yardım kampanyaları incelenmektedir. Daha önce kripto para biçimleri ile ilgili bir çok araştırma ve yayın yapılmıştır. Ancak bu araştırmayı diğerlerinden ayıran ve özgünleştiren, kripto paraların sosyal yardım kampanyalarında nasıl kullandığını ortaya koymaktır. Bu araştırmada iktisadi bir süreç olan kripto para birimleri ve sosyal yardım kampanyalarında kullanımını anlamak adına literatür araştırması yapılmış, konu ile ilgili kaynaklar sistematik olarak taranarak anlamlı bilgiler derlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine and explain the examples of the use of crypto currency types that emerged as of 2009 and then increased in social aid campaigns. Crypto currencies work in a digital format, independent of governments, and bring about economic, political and social developments. With the emergence of Bitcoin, the first crypto currency, many governments have tried to understand this situation, while some see this money as a threat to their economy and some governments have turned it into an opportunity. Inevitably, this was related to the international nature and autonomous development of crypto currencies. While crypto currencies emerged as a new economic opening, they also brought a lot of social responses. It is seen that the aid campaigns that emerged with the focus of crypto money are planned internationally and digitally. On the basis of this, the issue of matching money with need has come to the fore. In this thesis, humanitarian campaigns created with crypto money are examined. Many researches and publications have been done about crypto currency formats. But what distinguishes and authenticates this research is to reveal how crypto money is used in social assistance campaigns. In this study, a literature search was conducted in order to understand the economic process of crypto currencies and their use in social aid campaigns, and the relevant resources were systematically searched and compiled meaningful information.