Bond Graf modelinden yararlanarak parça-parça lineer sistemlerin transfer matrisinin bulunması
Transfer matrix of piece-wise linear systems using the bond graph model
  1. Tez No: 83947
  2. Yazar: NUSRET TÜRKBAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAKUP DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
in ÖZET Yüksek Lisans Tezi BOND GRAF MODELİNDEN YARARLANARAK PARÇA -PARÇA LİNEER SİSTEMLERİN TRANSFER MATRİSİNİN BULUNMASI NusretTURKBAY Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektrik-Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalı 1999,Sayfa: 43 Bu tezde, bond graf modelinden yararlanarak parça -parça lineer sistemlerin transfer matrisinin elde edilmesi sunulmuştur. Parça-parça lineerlik yaklaşımına göre lineer olmayan elamanlar; anahtarlar, kaynaklar ve lineer elemanlardan oluşan eşdeğer devrelerle modellenmektedir. Ayrıca BONTRAN isimli bir bilgisayar programı hazırlanmıştır. Bu çalışmanın özelliklerim ortaya koyabilmek için değişik örnekler üzerinde çalışılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Bond Graf Modeli, Transfer Matrisi, Parça-Parça Lineerlik Yaklaşımı
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Masters Thesis TRANSFER MATRIX OF PIECE-WISE LINEAR SYSTEMS USING THE BOND GRAPH MODEL Nusret TÜRKBAY Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Electirical and Electronics Engineering 1999,Page:43 In this thesis, an algorithm is presented to obtain the transfer matrix by use of the bond graph model of piece-wise linear systems. The piece-wise linear approximation is based on modelling nonlinear componnet by use of equivalent circut which contains switches, sources and linear components. In order to constraint the methot a FOTRAN programme 'BONTRAN ' has been develodep. There are different examples have been studied to demostrade the usefullness this method in general. KEY WORDS: Bond Graph Model, Transfer Matrix, Piece- Wise Linear Approximation