Taşıtlarda diferansiyel dişli mekanizma sisteminin dinamik analizi ve konstrüksiyon değerlendirmeleri
Dynamical analysis of vehicle differential gear mechanisms and constructive condutions
  1. Tez No: 85000
  2. Yazar: SEYYİD GANİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ TAHRALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
ÖZET Bu çalışmada, taşıtlardaki diferansiyel dişli mekanizmasının kinematik ve dinamik davranışlarının incelenmesi ele alınmıştır. Diferansiyel dişli mekanizmasının hız ve moment iletimine; sürtünme, atalet ve elastikiyetin eklenmesiyle oluşturulan dinamik yapının modellenmesi ve simülasyonu gerçekleştirilmiştir. Aynı zamanda diferansiyel test ünitesinde, sistemin dinamik deney sonuçları elde edilmiştir. Titreşim Analiz Cihazıyla ölçülen titreşim genlik, hız ve ivme değerleri bilgisayara aktarılarak, teorik olarak elde edilen sistemin dinamik modeli ile deney sonuçlan karşılaştırılmıştır. Ele alman diferansiyel dişli mekanizması, mekanik aktarma organlarına sahip bütün kara taşıtlarında bulunur ve tahrik momentini, tekerlere dağıtmakta kullanılır. Aslında mekanizma, kinematik olarak iki hız serbestliğine sahip konik dişli çarklı bir planet dişli sistemidir. Sisteme güç, tek bir koldan girmekte ve iki koldan çıkmaktadır. Sistemin çıkış kollarının hız ve momenti, her biri diğer kolun hızına ve momentine bağlıdır. Mekanizmanın bağlı bulunduğu sistem hattı üzerinde bulunan diğer yapı elemanlarının elastik etkileri, ataleti ve yatak sürtünmeleri işin içine katılacak olursa, zaten kinematik yapısı hayli karışık olan sistemin dinamik yapısı daha çok karışacaktır. Böyle bir karışık yapının modellenmesi ve mekanizmanın matematiksel modelinin elde edilmesinde, diğer metotlara göre çok daha kullanışlı ve pratik bir metot olan "bond graf ' tekniği kullanılmıştır. Mekanizmaların dinamik modellerinin oluşturulabilmesi, bond graf tekniği ile büyük ölçüde kolaylaşır. İlk önce sistemin fiziksel modelinden bond-graf modeline geçilir ve daha sonra sistemin durum denklemleri bond graf ifadesinden direkt olarak yazılabilir. Durum denklemlerinin herhangi bir diferansiyel denklem çözen bilgisayar programı kullanılarak sistem cevabı elde edilebilir. Bu çalışmada, bond graf elemanlarından blok diyagramlarına geçilmiştir. Blok diyagramları ile çalışan bir paket program kullanılarak simülasyon sonuçlan elde edilmiştir. Bu çalışma, K.K.K. 1013. Ordu Donatım Ana Tamir Jip Fabrikası ve 94-B-06-01-01 sayılı proje kapsamında Yıldız Teknik Üniversitesi Araştırma Fonu tarafından desteklenmiştir. Titreşim analizi için, askeri fabrikada bir deney ünitesi kurulmuştur. Deneysel metotlardan faydalanarak, dişli mekanizma gövdesi üzerinden alman titreşim değerlerinden sistem içindeki dişli titreşimlerine geçilmiştir. Yapılan modelleme ve simülasyonların gerçek sisteme olan yakınlığı araştınlmış ve deneysel çalışma sonucu elde edilen değerler ile simülasyon sonuçlan karşılaştınlmıştir. vu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, kinematics and dynamical behaviour of vehicle gear mechanisms are investigated The gear system is dynamically modelled and simulated such a way to study the effect of friction, inertial and elasticity on speed and moment transmission. A test rig was set up to study dynamical behaviour of the gear system. Then the experimental results are compered with the theoretical predictions obtained from the theoretical simulation. The gear system studied in this thesis is used in all road vehicles to transform the moment that comes from the mechanical transfer units to the wheels. Actually, the so- called differential gear system has two degrees of freedom of speed and is a planed gear mechanism of conical gears. The power goes into the system at one point and is discharged at two different points. The values of speed and moment at outlets are depending on the input figures. By including elasticity, inertial and frictional effect of the machine parts that involve power transmission, complex kinematics structure of the system becomes a much more complex dynamical structure.“Bond Graph”technique for modelling and mathematical formulation of this complex system is employed and its handier and more practical when compared with the other methods. Bond Graph technique is suitable to include kinematics, dynamics and the other properties of the system elements into the modelling and formulations. The formulations of the mechanisms become more practical or less complicated by the Bond Graph. First, the Bond Graph modelling has been based upon physical modelling and then the equations of the motion are drawn from the Bond Graph modelling. Then the responds of the system have been archived by any coupling programme that solves linear differential equations. In this study, a computer program that uses Bond Graph elements and blocks directly for simulations has been used for theoretical predictions. A rig has been set up for an experimental investigation at the site of Military Jeep Factory (KKK 1013. Ordu Donatım Ana Tamir Fabrikası). This study was supported by the Military Jeep Factory and Research Fund Department of Yıldız Technical University (Contact Number 94-B-06-01-01). The vibration of the gears inside the gearbox has been determined by using the experimental data measured in the gearbox. Finally, the theoretical predictions of the simulated system were compared with the experimental results. VIU