İran dış politikasında süreklilik ve değişiklik (1979-2013): Siyasal eğilimlerin dış politikaya etkisi
Continuity and change in Iran's foreign policy (1979-2013): The effect of political tendencies on foreign policy
- Tez No: 839475
- Danışmanlar: PROF. DR. MELEK MELAHAT FIRAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
Siyasal eğilimlerin İran'ın dış politikadaki davranışlarına etkilerini analiz etmeyi amaçlayan bu çalışmada; siyasal eğilimlerin ekonomi, iç ve dış politika konularındaki çekişmesinin temelleri incelenecektir. Bu çalışma, bir siyasal eğilimin dış politika davranışlarını etkileme gücünün dini erk ve cumhuriyetçi erklerden hangisini yönettiğine bağlı olarak değiştiği tezini savunmaktadır. Bu bağlamda, 1980 itibariyle dini erkler ve 1989 itibariyle de rehberlik makamını yöneten muhafazakarlar, iç ve dış politika konularında sürekliliği ve değişikliği belirleyerek siyasal iktidar; velayeti fakih ilkesine dayalı devlet düzenine ve kendi sosyo-ekonomik çıkarlarına zarar verebilecek girişimlere karşı ise siyasal muhalefet işlevi görmektedir. Dolayısıyla muhafazakarların dini erkler ve rehberlik makamı üzerindeki etkinliği devam ettikçe cumhuriyetçi erklere hükmeden herhangi bir siyasal eğilimin herhangi bir şekilde reform veya değişiklik yapabilmesinin mümkün olmadığına dikkat çekilecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, which aims to analyze the effects of political tendencies on Iran's foreign policy behaviors, the basis of the conflict of political tendencies on economy, domestic and foreign policy will be examined. This study defends the thesis that the power of a political tendency to affect foreign policy behaviors changes depending on which religious or republican powers it governs. In this context, the conservatives who have ruled the religious powers as of 1980 and Office of Guardianship of the Islamic Jurist as of 1989, determined the continuity and change in domestic and foreign policy as a political power; on the other hand, it functions as a political opposition against initiatives that may harm the state order based on the principle of guardianship of jurist and its own socio-economic interests. Therefore, as the influence of conservatives on religious powers and guardianship of jurist office continues, it is not possible for any political tendency that dominates the republican powers to make any reforms or changes.