Anonim Şirketlerde yönetim kurulu üyelerinin rekabet ihlallerinden doğan sorumluluğu
Legal responsibility of board of directors of public limited companies with regard to competition vialotions
  1. Tez No: 839493
  2. Yazar: ELİF BANU VARLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT YAVAŞİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 297
Özet
Çalışma, anonim şirketlerde yönetim kurulu üyelerinin rekabet hukuku ihlallerinden doğan sorumluluklarını çok yönlü bir yaklaşımla ele almaktadır. Şirketlerin yönetim kurulu üyelerinin rekabet hukukuna uyum sağlaması ve sürdürülebilir büyüme hedeflerine ulaşması kritik önemi haizdir. Çalışmanın ilk bölümü, Türk hukukunun konuyla ilgili mevcut durumunu, yargı kararlarını ve çeşitli kanuni düzenlemeleri analiz etmektedir. İkinci bölüm, yönetim kurulu üyelerinin sorumluluklarına odaklanmakta, özellikle rekabet ihlallerinden doğabilecek yükümlülükleri irdelemektedir. Üçüncü bölüm, karşılaştırmalı hukuk çerçevesinde konuya yaklaşarak İngiltere ve ABD'nin hukuk sistemlerini ve bu sistemlerin yönetim kurulu üyelerinin rekabet ihlallerinden doğan sorumluluklarını nasıl düzenlediğini incelemektedir. Dördüncü ve son bölüm, teknolojik ilerlemenin ve özellikle yapay zeka teknolojilerinin yönetim kurulu üyelerinin sorumluluklarını nasıl dönüştürdüğüne odaklanmaktadır. Yapay zeka kullanımının getirdiği yeniliklerin rekabet hukuku ve yönetim kurulu üyelerinin sorumlulukları bağlamında ne tür etkileri olabileceği irdelenmektedir. Bu bölümde ayrıca, rekabet ihlallerinin önlenmesinde iç kontrol sistemlerinin önemi vurgulanmaktadır. Çalışma, her bölümde geniş bir analiz sunarak ve hem teorik çerçeveyi hem de pratik uygulamaları dikkate alarak yönetim kurulu üyelerinin rekabet ihlallerinden doğan sorumluluklarının kapsamlı bir değerlendirmesini sunmaktadır. Bu çerçevede Türk hukuku, karşılaştırmalı hukuk ve gelecek yönelimler birleştirilerek konunun detaylı ve titiz bir incelemesi yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study comprehensively examines the liabilities arising from antitrust law violations of board members in joint-stock companies through a multi-faceted approach. Ensuring that companies' board members comply with competition law and achieve sustainable growth targets is of critical importance. The first section of the study analyses the current situation of Turkish law on the subject, judicial decisions, and various legal regulations. The second part focuses on the specific situations and responsibilities of board members, particularly examining the obligations that may arise from competition violations. The third section approaches the subject within the framework of comparative law, examining how the legal systems of the United Kingdom and the United States regulate the liabilities arising from competition violations of board members. The fourth and final section focuses on how technological advancements, especially artificial intelligence technologies, transform the responsibilities of board members. It examines the potential impacts of the innovations brought about by the use of artificial intelligence in the context of competition law and board member responsibilities. The importance of internal control systems in preventing competition infringements is also emphasized in this section. By providing an extensive analysis in each section and considering both theoretical frameworks and practical applications, the study presents a comprehensive assessment of the liabilities arising from competition violations by board members. In this context, Turkish law, comparative law, and future trends are combined to provide a detailed and meticulous examination of the subject.