Müşterek sigorta ve Türkiye'de uygulaması
Coinsurance and its practice in Turkey
  1. Tez No: 839492
  2. Yazar: SALİM YUNUS LOKMANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT YAVAŞİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Sigortacılık, Law, Insurance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
Sigorta konusu edilen benzer menfaatin birden çok sigortacı tarafından sigortalanması halinde birden çok sigorta söz konusu olmaktadır. Birden çok sigorta, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun 1465 ve devamı maddelerinde düzenlenmiştir. Birden çok sigorta kenar başlığı altında düzenlenen hükümler incelendiğinde, birden çok sigorta türleri olarak müşterek sigorta, çifte sigorta ve kısmi sigortanın belirlendiği görülmektedir. Çalışmamızın konusunu oluşturan ve Kanunun 1466. maddesinde düzenlenen müşterek sigortada, sigorta ettiren karşısında birden çok sigortacı, aralarında anlaşarak, her bir sigorta bedelinin belirli bir kısmını ya da belirli bir yüzdesini üstlenmek suretiyle, müştereken hareket ederek rizikoyu taşımaktadır. Uygulamada risk birikiminin yüksek olduğu, tek bir sigortacı tarafından riskin taşınmak istenmediği alanlarda müşterek sigortaya başvurulmaktadır. Müşterek sigortada, zarar sigortalarında öngörülen zenginleşme yasağı ilkesi ile sigorta bedeli ve sigorta değeri arasındaki eşitliğin bozulmaması amaçlanmaktadır. Müşterek sigortada, sigortacıların, kısmi sorumluluğu esas olmakla birlikte, sözleşmeye konulacak bir hükümle müteselsil sorumlu olması mümkündür. Bu hususun kararlaştırılmasıyla birlikte sigortacıların iç ve dış ilişkideki sorumlulukları netleşecektir. Müşterek sigorta kurumu açıklanırken diğer birden çok sigorta hallerine değinmekte fayda vardır. Çalışmamız içinde temas ettiği noktada karşılaştırmalı hukuktaki benzer düzenlemelere yer verilerek Türk hukuku incelenmiş, bununla birlikte mahkeme kararları ile doktrindeki görüşler değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
If the similar interest insured is insured by more than one insurer, there is more than one insurance. Multiple insurances are regulated in articles 1465 and onwards of the Turkish Commercial Code No. 6102. When the provisions regulated under multiple insurance subheadings are examined, it is seen that joint insurance, double insurance and partial insurance are determined as multiple insurance types. In the joint insurance, which is the subject of our study and regulated in Article 1466 of the Law, more than one insurer against the insurant bears the risk by acting jointly by assuming a certain part or a certain percentage of each insurance amount. In practice, joint insurance is applied in areas where the risk accumulation is high and where the risk is not desired to be carried by a single insurer. In joint insurance, it is aimed not to deteriorate the equality between the insurance value and the insurance value, with the principle of prohibition of enrichment stipulated in loss insurances. In joint insurance, although partial liability is essential, it is possible for the insurers to be jointly and severally liable with a clause to be included in the contract. With the decision on this issue, the responsibilities of the insurers in internal and external relations will become clear. While explaining the joint insurance institution, there is an absolute benefit to mention other multiple insurance situations. In our study, Turkish law was examined by giving place to similar regulations in comparative law at the point it came into contact with.