Kardiyopulmoner resüsitasyon sırasında perfüzyon indeksi ölçümünün spontan dolaşımı göstermedeki etkinliği ve end tidal karbondioksit ile korelasyonu
The effectiveness of perfusion index measurement in demonstrating spontaneous circulation during cardiopulmonary resuscitation and its correlation with end tidal carbon dioxide
- Tez No: 839505
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ÖZAKIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Yapılan çalışmalarda KPR sırasında hastaların monitörizasyonunda kapnografi aracılığı ile end-tidal karbondioksit (EtCO2) ölçümünün kritik hasta takibinde mortalite prediktörü, spontan dolaşıma geri dönüş (SDGD) tespiti ve resüsitasyonun sonlandırılması gibi birçok alanda kullanılabileceği kanıtlanmıştır. Ancak bu yönteme alternatif olabileceği düşünülen perfüzyon indeksi (PI) tıpkı EtCO2 birçok farklı alanda kullanılmıştır. Bu bilgiden hareketle araştırmamızın amacı acil serviste kardiyopulmoner arrest (KPA) hastalarının değerlendirerek kardiyopulmoner resüsitasyon (KPR) sırasında ölçülen PI değerinin SDGD için bir öngördürücü olup olamayacağını araştırmaktır. Çalışma, tek merkezli, prospektif ve gözlemseldir. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Klinik Araştırmalar Etik Kurul onayı alınmıştır. 18 ve üzeri yaş grubundaki hastane içi ve dışı non-travmatik KPA toplam 72 hasta çalışmaya alındı. Hastaların demografik özellikleri, komorbid hastalıkları, vital bulguları, KPR öncesi, sırası ve sonrasındaki kardiyak ritimler, verilen ilaçlar ve kan gazı sonuçları kaydedildi. Hastaların EtCO2 ve PI değerleri SDGD sağlanana kadar veya otuz dakika süreyle ya da KPR sonlandırılana kadar kayıt altına alındı. EtCO2ve PI bulguları karşılaştırılmış, dakikalar içindeki değişimlerin tüm dakikalarda birbiri ile korele olduğu saptanmıştır. KPR'nin ilk ve son dakikasındaki EtCO2ve PI farkları (ΔEtCO2 ve ΔPI) Spearman Korelasyon analizi ile değerlendirilmiş, ΔEtCO2 ve ΔPI arasında zayıf düzeyde pozitif (rho=0,274) ve anlamlı(p=0,020) bir ilişki bulunmuştur. ΔPI değeri %40 duyarlılık ve %59 özgüllükle SDGD elde etmeyi öngörmüştür. Elde edilen verilenler PI'sinin SDGD'ü göstermede kullanılabileceği konusunda yeterli kanıta ulaşılamamıştır.
Özet (Çeviri)
Studies have proven that end-tidal carbon dioxide (EtCO2) measurement by capnography during CPR can be used in many areas such as mortality predictor, Return of spontaneous circulation (ROSC) detection and termination of resuscitation in critical patient follow-up. However, perfusion index (PI), which is thought to be an alternative to this method, has been used in many different fields just like EtCO2. Based on this information, the aim of our study was to investigate whether the PI value measured during CPR can be a predictor for ROSC by evaluating cardiopulmonary arrest (CPA) patients in the emergency department. The study was single-center, prospective and observational. Eskişehir Osmangazi University Clinical Research Ethics Committee approval was obtained. A total of 72 in-hospital and out-of-hospital non-traumatic CPA patients aged 18 years and older were included in the study. Demographic characteristics, comorbid diseases, vital signs, cardiac rhythms before, during and after CPR, medications given and blood gas results were recorded. EtCO2 and PI values were recorded until ROSC was achieved or for thirty minutes or until CPR was terminated. The first 30 minutes of CPR were evaluated, EtCO2 and PI findings were compared, and it was found that the changes within minutes were correlated with each other in all minutes. EtCO2 and PI differences (ΔEtCO2 and ΔPI) in the first and last minute of CPR were evaluated by Spearman Correlation analysis and a weakly positive (rho=0.274) and significant (p=0.020) correlation was found between ΔEtCO2 and ΔPI. ΔPI value predicted ROSC with 40% sensitivity and 59% specificity. With the data obtained, it is concluded that PI can be used during CPR just like EtCO2 and can be a resuscitation indicator, but large-scale controlled studies are needed.