Farklı sagittal yön iskeletsel anomaliye sahip hastalarda çiğneme kaslarının ultrasonografi ve ultrasonografik elastografi ile incelenmesi
Examination of masticatory muscles in patients with different sagittal direction skeletal anomalies using ultrasonography and ultrasonographic elastography
  1. Tez No: 839524
  2. Yazar: CANSU TÜFEKÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA BOLAT GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; benzer büyüme gelişim dönemlerinde olan benzer dik yön boyutlarına sahip ancak farklı sagittal yön iskeletsel maloklüzyona sahip bireylerin masseter, anterior digastrik, geniohyoid ve mental kaslarını ultrasonografi ve ultrasonografik elastografi ile incelemek ve sınıflar arası değerlendirme yapmaktır. Yöntem: Bu çalışmada normodiverjan ve büyüme gelişim döneminde (S, Mp3cap) olan 30 Sınıf I (17 kız, 13 erkek), 30 Sınıf II (14 kız, 16 erkek), 27 Sınıf III (12 kız, 15 erkek) bireye ait ultrasonografi ve elastografik ultrasonografi kayıtları kullanılmıştır. Bireylerin masseter, anterior digastrik, geniogyoid ve mental kasları ultrasonografi ve ultrasonografik elastografi ile incelenmiş ve sınıflar arasında karşılaştırılmıştır. Bağımsız iki grup ortalama karşılaştırmalarında normal dağılım gösteren verilerde independent samples t testi, göstermeyen verilerde Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Bulgular: Masseter kas kalınlığı sınıflar arasında benzer bulunurken (p>0,05), sağ masseter alan ölçümü Sınıf III hastalarda Sınıf II hastalardan (p=0,015), sağ masseter uzunluk ölçümü ise Sınıf III hastalarda Sınıf I hastalardan büyük bulundu (p=0,004). Yardımcı çiğneme kaslarına ait ultrasonografi ölçümlerinde sınıflar arası anlamlı farklılık bulunamadı. Sınıflar arası ultrasonografik elastografi ölçümlerinde ise istirahatte sağ masseter (p=0,001), maksimum diş sıkmada ise sol masseterde (p=0,032) Sınıf III hastaların ölçümleri Sınıf II hastalardan büyük bulundu. Sonuç: Büyüme gelişim dönemindeki farklı sagittal yön maloklüzyonlara sahip bireylerin kas boyutları ve elastisiteleri yaklaşık olarak biribirine yakın bulumuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to examine the masseter, anterior digastric, geniohyoid and mental muscles of individuals with similar vertical direction dimensions but different sagittal direction skeletal malocclusions who are in similar growth and development periods, with ultrasonography and ultrasonographic elastography, and to make an interclass evaluation. Method: In this study, ultrasonography and elastographic ultrasonography records of 30 Class I (17 girls, 13 boys), 30 Class II (14 girls, 16 boys), 27 Class III (12 girls, 15 boys) individuals who were normodivergent and in the growth and development period (S, Mp3cap) were used. The masseter, anterior digastric, geniogyoid and mental muscles of the individuals were examined with ultrasonography and ultrasonographic elastography and compared between classes. In comparisons of the means of two independent groups, the independent samples t test was used for data showing normal distribution, and the Mann Whitney U test was used for data that did not. Results: While masseter muscle thickness was found to be similar between classes (p>0.05), right masseter area measurement was found to be greater in Class III patients than in Class II patients (p=0.015), and right masseter length measurement was found to be greater in Class III patients than in Class I patients (p=0.004). ). No significant difference was found between classes in ultrasonography measurements of accessory chewing muscles. In the interclass ultrasonographic elastography measurements, the right masseter measurements at rest (p=0.001) and the left masseter measurements during maximum teeth clenching (p=0.032) of Class III patients were found to be greater than those of Class II patients. Conclusion: Muscle sizes and elasticities of individuals with different sagittal direction malocclusions during the growth and development period were found to be approximately similar to each other.