Cmr hükümleri uyarınca taşıyıcının sorumluluktan kurtulması
The carrier's relief from liability under cmr
- Tez No: 839531
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TURKAY ÖZDEMİR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hukuk, Law
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 153
Özet
CMR hükümlerinde taşıyıcının, yükün zıyaa ve/veya hasara uğramasından veya yükün geç teslim edilmesinden sorumluluğu ve bu sorumluluktan kurtulma imkânları düzenlenmiştir. Tezimizde özellikle, CMR hükümleri uyarınca taşıyıcının sorumluluktan kurtulma imkânları incelenmiştir. Çalışmamızda öncelikle CMR'nin tarihçesi ve uygulama incelenmiş, sonrasında CMR kapsamında taşıyıcının zıya, hasar ve gecikmeden doğan sorumluluğunun hukuki niteliği ve şartlarına yer verilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise, CMR'nin 17/2 ve 17/4 maddesinde yer alan taşıyıcıyı sorumluluktan kurtaran genel ve özel sebepler yer almaktadır. Son olarak taşıyıcının sorumluluktan kurtulabilmesi için başkaca hangi yollara başvurabileceği değerlendirilmiştir. Yaptığımız çalışmada, çıkan uyuşmazlıklarda, taşıyıcının sorumluluktan tamamen kurtulabilmesinin, CMR 8/1 hükmünde yer alan nezaret yükümlülüğü nedeniyle genellikle mümkün olamadığı tespit edilmiştir. Nezaret yükümlülüğünün amacına aykırı şekilde geniş yorumlanması, CMR'de yer alan sorumluluktan kurtulmaya yönelik genel ve özel sebeplerin uygulanabilmesini büyük oranda zorlaştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Under the CMR provisions it is regulated that the carrier's liability when any loss of the goods or damage to the goods during delivery or delay in delivery. In the thesis, the grounds to relief of the carrier from responsibility under the CMR provisions has been investigated, especially. In this study first of all, the history and practice of the CMR were examined, and then the legal nature and conditions of relief from liability of loss, damage and delay in delivery were included under CMR provisions. The third chapter of the thesis examines the general and special grounds of relief from liability of the carrier, under CMR in article 17/2 and 17/4. Finally, the paper assesses whether that might be other legal grounds for the carrier to relieve of liability. Finally, we have come to conclusion that it is often hard to relieve of the liability of the carrier completely from responsibility, owing to the supervision obligation of CMR 8/1. Broad interpretation of the supervision obligation which is contrary to the purpose of the rule, makes it so difficult to apply the general and special reasons to relieve of the liability of carrier that regulated in CMR.