Mali Hukuk açısından gümrük kabahatlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of customs misdemeanors in terms of Financial Law
- Tez No: 839532
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KARAKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Gümrük Kanunu'nda yer alan düzenlemelerin ihlali gümrük kabahatlerini oluşturmaktadır. Gümrük kabahatlerinin tespiti ve karşılığında öngörülen yaptırımların uygulanması etkin bir gümrük politikası yürütülmesi için son derece önemlidir. Temelinde gümrük vergileri yer alan Gümrük Hukuku Mali Hukukun bir alt dalıdır. Bu nedenle çalışmanın adı Mali Hukuk Açısından Gümrük Kabahatlerinin Değerlendirilmesi olarak belirlenmiştir. Bu çalışmada konulmuş kurallar, verilmiş kararlar ve yazılmış metinlerden faydalanılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde gümrük vergisi ödevi ve gümrük kabahatleri ile ilgili genel kavramlara yer verilmiş, bu kapsamda gümrük vergileri, gümrük yükümlülüğü, gümrüklenmiş değer ve gümrük rejimleri incelenmiştir. İkinci bölümünde ise gümrük kabahatlerinin unsurlarına ve gümrük kabahatleri fiillerine yer verilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde gümrük kabahatlerinde sorumluluk ve yaptırımların değerlendirilmesi irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Violations of the regulations in the Customs Law constitute customs misdemeanors. The detection of customs misdemeanors and the application of the sanctions envisaged in return are extremely important for the implementation of an effective customs policy. Customs Law, which is based on customs duties, is a sub-branch of Fiscal Law. For this reason, the title of the study was determined as the Evaluation of Customs Misdemeanors in terms of Fiscal Law. In this study, the rules, decisions and written texts have been utilized. In the first part of the study, general concepts related to customs duty and customs misdemeanors are given, and in this context, customs duties, customs liability, customs value and customs regimes are analyzed. In the second part, the elements of customs misdemeanors and acts of customs misdemeanors are included. In the third part of the study, the evaluation of liability and sanctions in customs misdemeanors is examined.