Improving the attacks on Wi-Fi Networks by exploiting security vulnerabilities in the security protocols
Güvenlik protokollerindeki güvenlik açıklarından yararlanılarak Wi-Fi Ağlarına yönelik saldırıların iyileştirilmesi
- Tez No: 839536
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RZEK GHANEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: Arapça
- Üniversite: Damascus University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırma, çeşitli güvenlik protokollerini ve bunların güvenlik açıklarını inceleyerek kablosuz ağlardaki güvenlik sorunlarını kapsamlı bir şekilde ele almayı amaçlamaktadır. Odak noktası hem bu protokollere yönelik mevcut saldırıları anlamak hem de bu atakların performanslarına yönelik iyileştirmeler geliştirmektir. Kablosuz ağların güvenlik durumunu değerlendirmek için alandaki ilgili araştırmaları derinlemesine inceliyoruz. Başlangıçta WEP güvenlik protokolünü inceleyerek FMS, Korek, Kelien ve PTW gibi önemli anahtar kurtarma saldırılarını araştırılmıştır. Daha sonra, bu saldırıların etkinliğini, paket sayısı ve hedef kablosuz ağın şifreleme anahtarını elde etmek için gereken Sniffing süresi gibi ölçümlere göre karşılaştırarak değerlendirilmiştir. Ayrıca, araştırmamız TKIP protokolünü de kapsamaktadır. Bu bağlamda, bu protokolü hedef alan mevcut saldırıları analiz edilmiş olup TKIP'ye karşı gelişmiş bir hizmet reddi saldırısı önerilmiştir. Bu gelişmiş saldırının uygulanması daha sonra gerçek bir ağ ortamında değerlendirilmiştir. Bulgular, kablosuz ağlardaki güvenlik açıklarının daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunuyor ve protokol savunmalarına yönelik potansiyel iyileştirmelere ilişkin bilgiler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to comprehensively address the security challenges within wireless networks by studying various security protocols and their vulnerabilities. The focus is on both understanding existing attacks against these protocols and developing enhancements to their performance. To assess the security landscape of wireless networks, we conduct an in-depth examination of relevant research in the field. Initially, we delve into the WEP security protocol, exploring key recovery attacks like FMS, Korek, Kelien, and PTW. Subsequently, we evaluate the effectiveness of these attacks, comparing them based on metrics such as packet count and sniffing time required to obtain the encryption key of the target wireless network. Our investigation extends to the TKIP protocol, where we analyze existing attacks and propose an improved denial-of-service attack against TKIP. The implementation of this enhanced attack is then evaluated within a real network environment. The findings contribute to a better understanding of security vulnerabilities in wireless networks and provide insights into potential enhancements for protocol defenses.