Yetişkinlerde bağlanma biçimlerinin, aile aidiyeti ve yaşam becerilerine etkilerinin incelenmesi
Examination of the effects of attachment styles on family belongingness and life skills in adults
  1. Tez No: 839544
  2. Yazar: HÜLYA GÜMÜŞTEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ÖNGÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Education and Training, Psychology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bağlanma son yıllarda en çok üzerine konuşulan ve yazılan bir konu olmuştur. Bağlanma sitillerinin kişilerin tüm yaşantısına ve sosyal ilişkilerine etkisi en çok merak edilen durumların başında yer almaktadır. Bu çalışmanın amacı bağlanma sitillerinin aile aidiyeti ve yaşam becerilerine etkilerini incelemektir. Çalışma İstanbul ili Başakşehir ilçesinde 315 yetişkin bireyle online platform üzerinden cevaplamaları istenen verilerle yürütülmüştür. Bağlanma sitillerini belirlemek için YIYE – II. Kendilik ve aileye aidiyetlik durumunu ölçmek için, ―Aile Aidiyeti Ölçeği‖(AAÖ). Yaşam becerilerini değerlendirmek için‖ Yaşam Becerileri ölçeği‖(YBÖ).Kullanılmıştır. Nicel yöntem ve ilişkisel tarama deseni ile yapılan çalışma sonunda veriler SPSS yöntemi ile işlenerek analiz edildi ve bulgular değerlendirildi. Araştırma bulguları; Cinsiyet değişkenine göre YIYE-II ölçeği alt maddeleri Kaçınmacı ve Kaygılı Bağlanma boyut puanları açısından farklılık göstermemiştir. AAÖ. Puan ortalamalarının değiştiği görülmüş, erkek katılımcıların kadın katılımcılara oranla aile aidiyeti ve kendilik aidiyeti daha yüksek bulunmuştur. YBÖ puan ortalamalarının Stres ve Duygularla Başa Çıkma alt boyu puanları cinsiyet değişkenine göre farklılık göstermekte olup erkeklerin lehine yüksek olduğu görülmüştür. Ayrıca, yaş değişkenine göre aile aidiyeti ve kendilik aidiyetinde 18-25 yaş grubunda değişiklikler tespit edilmiştir. Medeni halde bekâr katılımcıların kaçınmacı bağlanma puanlarının evli katılımcılara göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Diğer değişkenler (örneğin, öğrenim durumu, anne sütü alma durumu) bağlanma stilleri üzerinde anlamlı bir etki göstermemiştir. Korelasyon analizi, kaygılı kaçınan bağlanmanın artmasıyla kendine ve aileye aidiyet oranında azalma olduğunu ve yaşam beceri puanlarının azaldığını göstermiştir. Çalışmanın toplam varyansın belirli alt boyutları için %20 ila %27 arasında bir açıklama yaptığı bulunmuştur. Bu çalışmanın, bağlanma konusundaki anlayışımıza katkı sağlaması ve yeni araştırma alanlarına yol açması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Attachment has been a widely discussed and written about topic in recent years. The impact of attachment styles on individuals' overall lives and social relationships is one of the most curious subjects. The aim of this study is to examine the effects of attachment styles on family belongingness and life skills. The study was conducted using data obtained from 315 adult individuals in BaĢakĢehir district of Istanbul province through an online platform. The data collected were processed and analyzed using the SPSS method after determining the attachment styles with the YIYE-II scale, measuring self and family belongingness with the“Family Belongingness Scale”(AAÖ), and evaluating life skills with the“Life Skills Scale”(YBÖ). The study was carried out using quantitative method and correlational survey design, and the findings were evaluated. The research findings indicate that there is no difference in terms of Avoidant and Anxious Attachment dimension scores in the YIYE-II scale sub-items according to gender. However, the averages of AAÖ scores were found to be different, with male participants having higher levels of family belongingness and self belongingness compared to female participants. The coping with stress and emotions subscale scores of the YBÖ scores vary according to gender and were found to be higher in favor of men. Additionally, changes in family belonging and self-belonging were detected in the 18-25 age group according to the age variable. It was observed that the avoidant attachment scores of single participants in marital status were higher than married participants. Other variables (e.g., educational background, breastfeeding status) did not show a significant effect on attachment styles. Correlation analysis showed that as anxious-avoidant attachment increased, there was a decrease in self- and family belonging and life skill scores decreased. It was found that the study explained between 20% and 27% of the total variance for certain subdimensions. This study is expected to contribute to our understanding of attachment and lead to new areas of research.