Crohn hastalarında hemogram ve biyokimya parametrelerinin analizi ve hastalık şiddeti arasındaki ilişki
The relationship between analysis of hemogram and biochemistry parameters and disease severity in crohn's patients
- Tez No: 839575
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE USTAOĞLU DEDE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Bu çalışmada Crohn hastalarında hemogram ve laboratuvar parametrelerinin ve bu parametrelerden elde edilen indekslerin hastalık şiddetini öngörmedeki yerini değerlendirmek amaçlandı. Materyal ve metot: Çalışmada Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Gastroenteroloji polikliniğine başvuran 18 yaş ve üstü klinik, endoskopik, histopatolojik ve radyolojik olarak Crohn hastalığı tanısı almış ve hastane veri tabanında aktivite indekslerini hesaplamada kullanılan bilgilerine eksiksiz olarak ulaşılabilen 01/01/2018-01/03/2023 tarihleri arasındaki 90 hasta dahil edildi. Hastalık aktivitesi Crohn Hastalığı Aktivite İndeksi (CHAİ) kullanılarak belirlendi. Hastalar hastalık aktivitelerine göre CHAİ
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the role of hemogram and laboratory parameters and indices obtained from these parameters in predicting disease severity in Crohn's patients. Materials and Methods: In the study, 18 years of age and older who applied to the Gastroenterology outpatient clinic of Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine were diagnosed with Crohn's disease clinically, endoscopically, histopathologically, radiologically and the information used to calculate the activity indexes in the hospital database can be accessed in full between by 01/01/2018-01/03/2023, 90 patients were included. Disease activity was determined using the Crohn's Disease Activity Index (CHAI). Patients were divided into 4 groups according to their disease activity; CHAI