Yetişkinlerde travmatik yaşantılar, duygusal yeme ve doğayla temas arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between traumatic experiences, emotional eating and contact with nature in adults
- Tez No: 839574
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET DİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 283
Özet
Bu araştırmada, yetişkinlerde travmatik yaşantılar, duygusal yeme ve doğayla temas arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya çevrimiçi uygulanan ölçme araçlarına erişen 284 kadın, 163 erkek olmak üzere toplam 447 yetişkin gönüllü katılmıştır. Araştırmada katılımcılara, Kişisel Bı̇lgı̇ Formu, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (ÇÇTÖ) ve Travma Sonrası Belirtiler Ölçeği (TSBÖ) isimli iki ölçeğin birleşiminden oluşan Çok Boyutlu Travma Ölçeği (ÇBTÖ), Türkçe Duygusal Yeme Ölçeği (DYÖ) ve Doğayla Temas Bilgi Formu uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, çocukluk çağı travmatik yaşantıları ve travma sonrası belirtiler ile duygusal yeme davranışı arasında pozitif yönlü anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Travma sonrası belirtiler ile doğayla teması içeren maddelere verilen yanıtlar arasında anlamlı farklılıklar olduğu bulunmuştur. Duygusal Yeme Ölçeğinin alt boyutlarından olan gerginlik durumlarında yeme ve kendini kontrol edememe ile Doğayla Temas Bilgi Formu maddelerinden yeşil alanlarla en sık kurulan temas şekli arasında anlamlı farklılık bulunmuştur. Sonuç olarak, travmatik yaşantılar ve belirtileri ile duygusal yeme arasında anlamlı ilişkilerin olduğu, travma sonrası belirtiler ile doğayla temas maddeleri arasında anlamlı şekilde fark olduğu görülmüştür. Duygusal yeme ile doğayla temas maddelerinden yalnızca biri arasında anlamlı fark görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between traumatic experiences, emotional eating and contact with nature in adults. A total of 447 adults (284 women and 163 men) who accessed the online measurement tools participated in the study. The participants were implemented the Personal Information Form, the Multidimensional Trauma Scale (ÇBTÖ), which is a combination of two scales, the Childhood Trauma Scale (ÇÇTÖ) and the Posttraumatic Symptoms Scale (TSBÖ), the Turkish Emotional Eating Scale (DYÖ) and the Contact with Nature Information Form. According to the results of the study, significant positive relationships were found between childhood traumatic experiences and posttraumatic symptoms and emotional eating behavior. Significant differences were found between posttraumatic symptoms and responses to the contact with nature items. Significant differences were found between eating in situations of tension and lack of self-control, which are sub-dimensions of the Emotional Eating Scale, and the most frequent contact with green areas item which is the item of the Contact with Nature Information Form. As a result, it was observed that there were significant relationships between traumatic experiences and posttraumatic symptoms and emotional eating, and there was a significant difference between posttraumatic symptoms and contact with nature items. There was a significant difference between emotional eating and only one of the contact with nature form items.