Çift eğrilikli betonarme kolonların çelik korniyer ile onarımı ve güçlendirilmesi
Prepair and strengthening of reinforced concrete columns in double curvature by steel bars
  1. Tez No: 83962
  2. Yazar: GÖKSEL AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÇİFT EĞRİLİKLİ BETONARME KOLONLARI ÇELİK KORNİYER İLE ONARIMI VE GÜÇLENDİRİLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Göksel AYDIN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 1999 ÖZET Betonarme yapılarda onarılması veya güçlendirilmesi gereken betonarme kolonlar için yaygın yöntemlerden biri de mantolama tekniğidir. Bu teknikte güçlendirme veya onarım gerektiren kolanların kesiti büyütülür. Bu çalışmada ise kolonun dört bir tarafı çelik korniyer ile sarılmış olup mekanik kenetlenme ile, kolonun deprem yükü altındaki davranışı ve dayanımı incelenmiştir. Bu amaçla; yalın, monolitik, güçlendirilmiş ve onarılmış olmak üzere, dört adet deney elamanı test edilmiştir. Bu kolonların test edilmesi esnasında, çift eğrilikli eğilme oluşturan“Benzeştirilmiş Deprem Yükü”kullanılmıştır. Deney sonuçları; çelikle sarılmış kolonların dayanım değişiklikleri, rijitlik değişimi, enerji tüketimi ve süneklik üzerindeki etkilerini gösterecek şekilde değerlendirilmiştir. Yapılan değerlendirlmeler sonucunda; mekanik kenetlenme ve çelik korniyer ile sarılan kolonların“Benzeştirilmiş Deprem Yükü”açısından oldukça başarılı olduğu görülmüştür. Bilim Kodu : 6240302 Anahtar Kelimeler : Güçlendirme, Onarım, Deprem Yükleri, Çelik Korniyer Sargısı Sayfa Adedi : 61 Tez Yönetici : Prof. Dr. Hüsnü CAN
Özet (Çeviri)
REPAIR AND STRENGTHENING OF REINFORCED CONCRETE COLUMNS IN DOUBLE CURVATURE BY STEEL BARS (M. Sc. Thesis) Göksel AYDIN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 1999 ABSTRACT One of the most common techniques used for repair or strengthening of reinforced columns is Jacketing. In this technique, the cross - section of the existing column that needs repair or strengthening is enlarged. In this study, eartquake resistance of columns jacketed by steel angles on four sides using mechanical anchorage was investigated. Tests were made on four different column specimens; basic, monolitic, strengthened and repaired columns. Test specimens were tested under reversed cyclic load representink eartquake effects. Observations on the changes of strength of jacketed columns, and rigidity, energy,' dissipation and ductility were made during the tests. At the end of the study, behaviour of colums mechanically anchoraged and strengtened by steel bars was found to be rather satisfactory. Science code Key words Page number Adviser 6240302 Strengthening, Repair, Seismic Loading, Steel bars 61 Prof. Dr. Hüsnü CAN