Ayarlanabilir debili pistonlu pompanın tasarımı ve imalatı
Design and production of piston pump with adjustable flowrate
  1. Tez No: 83963
  2. Yazar: TAMER BAŞKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK MENDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
AYARLANABİLİR DERİLİ PİSTONLU POMPANIN TASARIMI VE İMALATI (Yüksek Lisans Tezi) Tamer BAŞKAL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ŞUBAT 1999 ÖZET Bu çalışmada, debisi belirli sınırlar içinde ayarlanabilir tek pistonlu güç pompasının tasarım ve imalatı gerçekleştirilmiştir. Çalışmada öncelikli olarak pistonlu pompalarda debinin değişebilirliği sağlanarak verimliliğinin yükseltilmesi amaçlanmış ve buna ek olarak sistemdeki güç iletme organlarının kuvvet analizi ile kritik noktaların dayanım hesaplan yapılmıştır. Değişken debi hesapları ve mukavemet hesaplan için Turbo PASCAL dilinde bir program yapılmıştır. Bu program yardımıyla değişik debiler için piston hareketleri ve debi grafiği ekranda izlenebilmektedir. Pompa tasarımında genel tasarım kurallarından olan; mukavemet, rijitlik, görünüm, ağırlık, yer değiştirme sınırlan, imalat teknikleri, malzeme uygunluğu ve standart makine elemanları dikkate alınmış ve ayrıca sistemin konstrüktif açıklamalı montaj resmi ile detay resimleri, AutoCAD R14 programı ile çizilmiştir. Bilim kodu : 6260801 Anahtar Kelimeler : Debi, pistonlu pompa, silindir, verim Sayfa Adedi : 103 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Faruk MENDİ
Özet (Çeviri)
II DESIGN AND PRODUCTION OF PISTON PUMP WITH ADJUSTABLE FLOWRATE (M. Sc. Thesis) Tamer BAŞKAL GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY ŞUBAT 1999 ABSTRACT In this study, the design and manifacturing of a single-piston power pump of which flow rate is adjustable in a limited range was made. Altough the main aim of the study was focused on the adjustability of flow rate in power pumps, the force analysis of power transmission parts of the system and strength analysis of critical points were done as well. For the calculation of adjustable flow rate and strength analysis, a Turbo PASCAL program was written. With the help of this program, piston movements and flow rate charts could be monitored. Strength, rigidity, appearance, weight, displacement limits, productions techniques, material, standard machine elements which are all the general rules of pump design, were taken into account. Assembly and detail drawings of the system were drawn by AutoCAD R14. Sciense code Key Words Page number Adviser 6260801 Flow rate, piston with pump,cylinder, efficiency 103 Assol. Prof. Faruk MENDİ