Dış ticaret firmalarında iç denetim sistemi
Internal audit system in foreign trade companies
- Tez No: 839625
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ARGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Her şirkette belirli hedefler bulunmaktadır. Bunların en temel olanlarına, iç denetim ile iç kontrolün etkinliğinin arttırma, verimlilik sağlama, etkinlik, güvenilir bilgi aktarma, ekonomiklik ve denetimde uluslararası yaklaşımlara uyum sağlama ve yönetime değer katma örnek olarak verilebilir. Bu doğrultuda büyümek, verimliliğini arttırmak, kar oranlarını yükseltmek isteyen firmalar için iç denetim birimi büyük önem arz etmektedir. Dış Ticaret firmaları da iç piyasadaki firmalar gibi maksimum verim ve minimum hata ile dış ticaret hacimlerini büyütmek için iç denetim ekiplerine ihtiyaç duymaktadırlar. Bu amaçla şirket bünyelerinde iç denetim birimleri kurmakta, bu ekiplerin tüm dış ticaret işlemlerinde gerekli noksanlıkları, hataları bulma ve çözüm üretmelerine destek olmakta ve gün geçtikçe dış ticaret işlemlerinde de iç denetimin önemini benimsemektedirler. Artan ceza oranları, eksikliklerin tamamlanamaması veya yanlış bildirimde bulunulması sonucunda vergi dairesinden alınamayan yüksek tutarlı KDV iadeleri ve Ticaret ve KOSGEB aracılığı ile alınabilen ama bu sebeplerden dolayı alınamayan teşvik primleri, 19.04 2022'de sonra gelen Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 sayılı Kararındaki değişiklik ile döviz cinsinden olan tüm mal tutarlarının Türk lirası olarak ödenme zorunluluğu ve bu zorunlulukla birlikte gelen gerek merkez bankası, gerek özel ve devlet banka kurları, gerekse iç piyasa kurlarının takibi ve oluşan yüksek miktarlı kur farklarının doğru şekilde kapatılması gerekliliği, artan gümrük cezaları, 1567 sayılı Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkında Kanunu'nun gereğince her bir ihracat işlemi için yapılması gereken ülkeye giren ödemelerin doğru ve eksiksiz bir şekilde bankalar aracılığı ile İBKB işlemlerinin yapılması ve bu ödemelerin bağlı olduğu ihracatlar ile kapatılması zorunluluğu ve kapatılmaması dahilinde uygulanan idari para cezaları, ihracat veya ithalat yapılan her bir ülkenin farklı dinamikler ve politikalar üzerine kurulması sebebi ile en doğru ve güvenilir ödeme kaynaklarının tercih edilmesi gerekliliği, şirketin dış ticaret hacmini büyütmek için gerekli tespitlerin ve önerilerin yapılması, bilgilerin en tutarlı ve eksiksiz şekilde yönetime aktarılarak gelecekte atılacak adımlar ve koyulacak hedeflere ışık tutulmamasının önemi dış ticaret firmalarının iç denetime olan ilgisini arttırmış ve bu konuda daha fazla adım atmaya yönlendirmiştir.
Özet (Çeviri)
With internal auditing in companies, it is aimed to increase the efficiency of internal control, to transfer retinale information, to ensure economy, efficiency and productivity, to adapt to international approaches in management and auditing, and to add value to management. In this direction, the internal audit unit is of great importance for companies that want to grow, ensure growth, and increase their profit rates. Foreign trade companies, like the companies in the domestic market, need internal audit teams to increase their foreign trade volumes with maximum efficiency and minimum error. For this purpose, they establish internal audit units within the company, support these teams to find the necessary deficiencies, errors and produce solutions in all foreign trade transactions, and they adopt the importance of internal auditing in foreign trade transactions day by day. Increasing penalty rates, high amount of VAT refunds that could not be obtained from the tax office as a result of deficiencies or incorrect reporting, and incentive premiums that could be received through Trade and KOSGEB but could not be received due to these reasons, were introduced on 19.04 2022 with the change in the Decision No. 32 on the Protection of the Value of Turkish Currency. The obligation to pay all goods in denominated Turkish lira in Turkish lira and the necessity to follow both the central bank, private and state bank rates, as well as the domestic market rates and to close the high amount of exchange differences that occur correctly, increased customs penalties, Administrative fines applied within the scope of the obligation to make the IBKB transactions through banks in a correct and complete manner, and to close these payments with the exports to which they are connected, and not to close the payments entering the country, which are required to be made for each export transaction in accordance with the Law on the Protection of Values, Due to the fact that a country is built on different dynamics and policies, it is important to choose the most accurate and reliable payment sources, to make the necessary determinations and suggestions to increase the foreign trade volume of the company, to transfer the information to the management in the most consistent and complete way and not to shed light on the future steps and targets to be set. increased the interest of trading companies in internal auditing and directed them to take more steps in this regard.