Issues of bank financing for SMEs: Case study of Niger
KOBİ'ler için banka finansmanı sorunları: Nijer örnek olay çalışması
  1. Tez No: 839637
  2. Yazar: SAFİATOU ARZAKA MAHAMADOU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL AHMET KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Maliye, Banking, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler (KOBİ) için banka finansmanı, dünya genelinde sürekli karşılaşılan bir sorundur. Bu endişe, KOBİ'lerin gelişmemişliği aşmada kilit rol oynadıkları Sahra Altı Afrika'da daha da belirgindir. Nijer'de banka finansmanının zorluğu, KOBİ'lerin büyümesinin önündeki başlıca engellerden biri olarak kalmaktadır. Bu durum, Nijerli KOBİ'lerin banka finansmanına erişimde neden bu kadar zorluk çektiğini sorgulamamıza yol açmıştır. Çalışmamızın temel amacı, finansman almış ve almamış KOBİ'ler arasında bir karşılaştırma yaparak, Nijerli KOBİ'lerin banka finansmanına erişimini etkileyen temel unsurları tespit etmektir. Bunu başarmak için, BIA ve SONIBANK'tan toplanan nitel verilerle ve ilgili KOBİ'lerden doğrudan elde edilen nicel verileri bütünleştiren karma bir analiz gerçekleştirdik. Bu iki KOBİ grubu arasındaki farklılıkları değerlendirmek için Mann-Whitney testini kullandık. Bulgularımız, faiz oranları, başvuru ücretleri ve teminat gereksinimleri gibi faktörlerin, finansman durumlarından bağımsız olarak örneklemimizdeki tüm KOBİ'ler için önemli engeller oluşturduğunu ortaya koydu. Görüş ayrılığının tek noktası, finanse edilmemiş KOBİ'ler tarafından özellikle katı olarak algılanan kişisel katkıyla ilgiliydi. Ayrıca, çalışmamız, işletme sahibi-yöneticisinin eğitim seviyesinin ve eğitimlerinin faaliyet alanlarına uyum yeteneğinin, sahip-yöneticinin deneyimiyle tersine, kredi erişimi için belirleyici olmadığını bulmuştur. Sahip-yöneticinin deneyimi, finansman elde etmede kritik bir faktör olarak ortaya çıkmaktadır. Sonuçlarımız, diğer bağlamlarda yapılan önceki çalışmalarla uyumlu olup, KOBİ liderleri ve bankalara önerilerde bulunmak için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The issue of bank financing for Small and Medium-sized Enterprises (SMEs) is a recurrent problem worldwide. This concern is even more pronounced in sub-Saharan Africa, where SMEs are seen as pivotal players in overcoming underdevelopment. In Niger, the challenge of bank financing remains one of the major barriers to SME growth. This has led us to investigate why Nigerien SMEs face such difficulties in accessing bank financing. The primary aim of our study is to identify key factors influencing Nigerien SMEs' access to bank financing, based on a comparison between SMEs that have received funding and those that have not. To accomplish this, we conducted a mixed analysis, integrating qualitative data collected from BIA and SONIBANK, and quantitative data obtained directly from the concerned SMEs. We employed the Mann-Whitney test to assess the differences between these two groups of SMEs. Our findings highlight that bank financing conditions, including factors such as interest rates, application fees and collateral requirements, pose significant barriers for all the SMEs in our sample, irrespective of their financing status. The only point of divergence in opinion was regarding personal contribution, with unfunded SMEs perceiving it as particularly rigid. Furthermore, our study also finds that the education level of the owner-manager and the adaptability of their training to their field of activity are not decisive criteria for credit access, unlike the experience of the owner-manager, which emerges as a crucial factor for obtaining financing. Our results are consistent with previous studies conducted in other contexts and can be used to make recommendations to SME leaders and banks.