Organizasyonlar arası bağlılık ve güvenin belirsizliği yönetme üzerine etkisi: Alıcı ve tedarikçi bakış açısı
The effect of inter-organisational trust and commitment on uncertainty: Buyer and seller perspective
  1. Tez No: 839638
  2. Yazar: IŞIL ARIKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İRFAN AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tedarik Zinciri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmanın amacı belirsizlik değişkeninin organizasyonel bağlılık ve güven değişkenlerinden etkilenip etkilenmediğinin incelenmesidir. Araştırma nicel yöntemde yer alan tanımlayıcı araştırma deseniyle yürütülmüştür. Araştırmanın katılımcı grubunu hazır giyim ve tekstil sektöründe çalışan 125 kişi oluşturmuştur. Araştırma verileri Kumar vd (1995) tarafından geliştirilen Güven Ölçeği, Skaemas (2002) ve Sharma (2006) tarafından geliştirilen Bağlılık Ölçeği ile Chen ve Paulraj (2004) tarafından geliştirilen Belirsizlik Ölçeği yoluyla toplanmıştır. Araştırma hipotezlerinin test edilmesinde Bağımsız Örneklemler T Testi, Tek Yönlü ANOVA Testi ve Çoklu Regresyon istatistik testleri kullanılmıştır. Araştırmanın sonucuna göre katılımcıların güven ve bağlılık düzeylerinin belirsizlik düzeyi üzerinde bir etkisi olmadığı, bununla birlikte belirsizliği yönetme becerilerinin iki bağımsız değişken tarafından etkilenmediği görülmüştür. Bununla birlikte çalışılan bölüme göre organizasyonel bağlılık ortalamalarının, katılımcıların şirket içerisindeki pozisyonuna göre de güven, bağlılık ve belirsizlik seviyesi ortalamalarının anlamlı olarak farklılaştığı saptanmıştır. Araştırma bulgularının tedarik zinciri yönetimi alanında yaşanan organizasyonlar arası belirsizliğe ilişkin aydınlatıcı bilgiler sunduğu düşünülmektedir. Araştırma bulguları ilgili alanyazın çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate whether or not the uncertainty variable is effected by the organizational commitment and trust variables. The research was conducted using a quantitative methd with a descriptive research design. The participant group of the research consisted of 125 individuals working in the textile and ready wear industry. Research data were collected through the Trust Scale developed by Kumar et al. (1995), the Commitment Scale developed by Skaemas (2002) and Sharma (2006), and the Uncertainty Scale developed by Chen and Paulraj (2004). Independent Samples T-Test, One-Way ANOVA Test and Multiple Regression Statistical Tests were applied to test the research hypotheses. According to the findings of the research, it was determined that the neither uncertainty level of participants, not their ability to manage uncertainty are not effected by the levels of trust and commitment. However, it was determined that the means of organizational commitment differed significantly depending on the department worked, and the means of trust, commitment and uncertainty levels differed significantly according to the position. It is thought that the research findings provide enlightening information regarding the inter-organizational uncertainty experienced in the field of supply chain management. The research findings were discussed within the framework of the relevant literature.