Eflak ve Boğdan'a yönelik Osmanlı siyaseti (17. yüzyıl)
Ottoman policy towards Wallachia and Moldavia (17th century)
- Tez No: 839652
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİDUN MUSTAFA EMECEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 345
Özet
Osmanlılara tâbi haraçgüzâr devletlerden olan Eflak ve Boğdan'ın imparatorluğun idari sistemi içinde emsallerine nazaran farklı bir konumu vardı. Önceki yüzyılda statüleri tam anlamıyla belirlenen bu devletlerin Osmanlı ile ilişkilerinde dönem dönem dalgalanmalar yaşanmış, bölgede çıkan isyanlar Osmanlı yöneticilerinin siyasi ve askeri bazı yeni tedbirler almalarına yol açmıştır. Osmanlı İmparatorluğu'nun genel olarak netameli bir süreçten geçtiği 17. yüzyılın ilk yarısında söz konusu devletler kimi zaman baskı altında tutulmuş, kimi zaman ise görece serbest bırakılmışlardı. Yüzyılın ortalarına kadar devam eden bu gelgitli süreç, bölgede Osmanlı karşıtı isyanların Sadrazam Köprülü Mehmed Paşa (sadareti 1656-61) tarafından bastırılması ile sona erdirilmişti. Bu tez söz konusu yüzyılda Osmanlı devleti ile haraçgüzarları arasındaki siyasi ilişkileri anlamayı amaçlamıştır. Ayrıca Köprülü Mehmed Paşa'nın müdahalesi sonrası Osmanlı ve haraçgüzârları arasındaki ilişkilerin ne şekilde değişip dönüştüğü, sadrazamın müdahalesinin ne derece başarılı olduğu ve oluşan yeni durumun -II. Viyana Kuşatması (1683) sonrası geniş bir Haçlı ittifakına karşı mücadele dönemi de dâhil olmak üzere- sonraki siyasi ve askeri gelişmelere nasıl yansıdığı da bu tezde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Wallachia and Moldavia had a different position in the administrative system of the empire compared to their peers. There were fluctuations in the relations of these states with the Ottoman Empire, and the rebellions in the region led the Ottoman administrators to take some new political and military measures. In the first half of the 17 th century, when the Ottoman Empire was experiencing crises in general, these states were sometimes kept under pressure and sometimes relatively freed. This turbulent process, which continued until the middle of the century, ended with the suppression of anti-Ottoman rebellions in the region by Grand Vizier Köprülü Mehmed Pasha (1656-61 in office). This thesis aims to understand the political relations between the Ottomans and its vassals in the said century. It also aims how the relations between the Ottoman and its vassal states changed and transformed after the intervention of Köprülü Mehmed Pasha, how successful the intervention of the grand vizier was, and how it was reflected in subsequent political and military developments, including the period of struggle against a broad Crusader alliance after the Second Siege of Vienna (1683).