Boğdan Voyvodası Yuvan'ın isyanı'nın sonlandırılmasına yönelik askerî organizasyon ve lojistik
Military organization and logistics for suppressing the rebellion of Yuvan, the Voivode of Moldavia
- Tez No: 502266
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Osmanlı Devleti Tuna'nın kuzeyindeki toprakları –Osmanlı hâkimiyetini kabul edene kadar- Eflak ve Boğdan dâhil olmak üzere darü'l-harb olarak adlandırmaktaydı. İstanbul'un fethinden sonra Osmanlı hâkimiyetini ve yıllık bir miktar haraç ödemeyi kabul eden Boğdan, Osmanlı eyaletine dönüştürülmemiştir. Çalışmanın birinci bölümünde Yuvan'ın İsyanı'na kadar Osmanlı-Boğdan siyasi ve askeri münasebetleri incelenmiştir. İkinci bölümde Yuvan İsyanı'nın sebepleri ele alınmıştır. Osmanlı Devleti'nin giderek artan ekonomik beklentileri ve bölgede uyguladığı sıkı denetim politikaları isyanın başlıca sebebini teşkil etmiştir. Aynı zamanda Osmanlı Devleti'nin aldığı tedbirler ve yaptığı görevlendirmeler incelenmiştir. Askeri seferberlikte Tuna kıyılarında bulunan ve önemli erzak ambarlarına sahip olan sancaklar mühim bir rol oynadı. Özellikle Silistre sancağı, isyan süresince askeri ve lojistik bir üs olarak kullanılmıştır. Askerî operasyona katılmak üzere görevlendirilen askerlerin ekseri eyalet askeri olup merkezî kuvvetlerin sayısı oldukça sınırlı kalmıştır. Merkezî kuvvetlerin sayısı sınırlı olmakla birlikte sağladıkları ateş gücü desteği isyanın sonlandırılmasında önemli bir rol oynadı. Üçüncü bölümde askerî birliklerin takip ettiği yol güzergâhları, zahire ve mühimmat ihtiyaçlarının karşılanması gibi konular ele alınmıştır. Merkezî kuvvetler ve Rumeli beylerbeyi Siyavûş Paşa beraberindeki kuvvetlerle Rumeli'nin sağ kolunu takiben Boğdan'a hareket etmiştir. İsakçı İskelesi, Boğdan'ın güneyinden gelen askerlerin buluşma ve geçiş noktası olması bakımından önemlidir. Merkezî kuvvetlerin erzak ihtiyacı sağ kol üzerinde bulunan menzillerden karşılanırken eyalet askerleri ihtiyaçlarını kendileri karşıladı. Ateşli silahlar isyanın bastırılmasında etkili bir şekilde kullanıldı. İsyanın ardından idari yapının yeniden tesis edilmesi ciddi bir çaba gerektiriyordu. Boğdan'da asayişin sağlanması ve yeni voyvoda Petro'nun iktidarının pekiştirilmesi son derece önemliydi. Bu sebeple belirli beklentilerle muharebeye gelen askerlerin arzuları, Boğdan'ın demografik ve ekonomik yapısı bozulmadan karşılanmaya çalışıldı. Ayrıca Yuvan'ın saldırısında zarar gören kaleler onarıldı ve savunma hatlarını güçlendirmek için yeni kale inşalarına başlandı. Son olarak bir sonraki askerî operasyonlara katılımı teşvik etmek için başarılı olan birliklere çeşitli mükâfatlar verildi.
Özet (Çeviri)
The Ottoman State was calling the territories in the northern part of the Danube daru'l harb, including Wallachia and Moldavia until they accepted the Ottoman dominance. After the conquest of Istanbul, Moldovia, which accepted the Ottoman dominance and pay a certain amount of annual tribute, was not turned into an Ottoman state. In the first part of the study, Ottoman-Moldovia political and military relations until the Yuvan's rebellion were examined. In the second chapter the reasons of Yuvan's rebellion were examined. İncreasing economic expectations of the Ottoman State and tight control policies implemented in the region constituted the main cause of the rebellion. At the same time the measures taken by the Ottoman State and appointments that they carried out were examined. In the military campaign, the sanjaks, which are located on the Danube coasts and have large food warehouses, played an important role. In particular, Silistre sanjak was used as a military and logistical base during the rebellion. Most of the soldiers assigned to participate in the military operation were state troops and the number of cenrtal forces remeined limited. The limited number of central forces along with the support of firepower, played an important role in the suppressing of the rebellion. In the third chapter, the subjects such as routes fallowed by military units and the meeting the food and ammunition needs of military units are adressed. Central forces and the governor of Rumelia Siyavûş Pasha with the accompanying forces moved to Moldovia by followig the right arm of Rumelia. İsakçı pier is important in terms of meeting and transit point for troops coming from the south of the Moldovia. The state troops met their needs themselves while the food needs of the central forces were met from the warehouses on the right arm. Firearms were effectively used to suppress the rebellion. After the rebellion, the reorganization of the administrative structure required a serious effort. It was extremely important to ensure security in Moldovia and to consolidate the power of Petro, the new voivode of Moldovia. For this reason, the desires of the soldiers, who came to the battle with certain expactations, were tried to be met without deteriorating demographic and economic structure of Moldovia. In addition, castles damaged by Yuvan's attack were repaired and new castles were built to strengthen the defensive lines. Lastly, successful troops were given various awards to encourage participation in the next military operationns.