Çocuklarda sosyal bağlılık ile sapma davranışı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between social bonding and deviant behaviour in children
- Tez No: 839666
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERCAN GÜRLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Sosyoloji, Law, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kriminoloji ve Ceza Adaleti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çalışmamızın konusu çocuklarda sosyal bağlılık ile sapma davranışı arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmamız Travis Hirschi'nin öne sürdüğü sosyal bağ teorisinin en önemli unsurlarından olan sosyal bağlılık ile çocuklarda sapma davranışı arasındaki ilişkiyi incelemeyi konu edinmekte ve çocuklarda sapma davranışında sosyal bağlılığın etkisini açıklamayı amaçlamaktadır. Çalışmada kullanılan veriler Uluslararası Suçluluk Öz Bildirim Çalışması (ISRD) aracılığıyla elde edilmiştir. Çalışmamızda ISRD-3 projesi kapsamında İstanbul'da elde edilen veriler ikincil veri analizine tabi tutulup istatistiksel olarak incelenmiştir. Çalışma sonucunda elde edilen bulgularda sosyal bağlılık kategorilerinden aileye bağlılık, okula bağlılık, öğretmene bağlılık ve arkadaşa bağlılık ile sapma davranışı arasında anlamlı ilişki olduğu görülmüştür. Çocuklarda aileye, okula ve öğretmene bağlılığın sapma davranış düzeyini azalttığı, arkadaşa bağlılığın ise sapma davranış düzeyini arttırdığı görülmüştür. Bununla birlikte cinsiyet ve yaşın da sapma davranış düzeyini etkilediği, sosyo-ekonomik durumun çocuklarda sapma davranış düzeyini etkilemediği görülmüştür. Çalışmada elde edilen bulgular ile sosyal bağlılık kategorilerinden aileye bağlılık, okula bağlılık, öğretmene bağlılık ve arkadaşa bağlılık ile çocuklarda tüm sapma davranışı kategorileri arasında anlamlı ilişki olduğu saptanmıştır. Çalışmamızda elde edilen bulgular neticesinde: Aileye bağlılık ve öğretmene bağlılık çocuklarda şiddet içeren suçlar düzeyini azaltırken, arkadaşa bağlılığın arttırdığı görülmüştür. Okula bağlılık şiddet içeren suçlar düzeyini etkilememektedir. Cinsiyet ve yaş şiddet içeren suçlar düzeyini etkilerken sosyo-ekonomik durum şiddet içeren suçlar düzeyini etkilememektedir. iii Aileye ve okula bağlılık çocuklarda hırsızlık suçu düzeyini azaltıcı biçimde etkilerken, öğretmene ve arkadaşa bağlılık hırsızlık suçu düzeyini etkilememektedir. Cinsiyet ve yaş hırsızlık suçu düzeyini arttırıcı biçimde etkilemektedir. Sosyo-ekonomik durum hırsızlık suçu düzeyini etkilememektedir. Aileye, okula ve öğretmene bağlılık çocuklarda alkol kullanım düzeyini azaltıcı biçimde etkilerken, arkadaşa bağlılık alkol kullanım düzeyini arttırıcı biçimde etkilemektedir. Cinsiyet ve yaş da alkol kullanım düzeyini arttırıcı biçimde etkilerken sosyo-ekonomik durum alkol kullanım düzeyini etkilememektedir. Aileye bağlılık çocuklarda uyuşturucu kullanım düzeyini azaltıcı biçimde etkilerken, okula, öğretmene ve arkadaşa bağlılık uyuşturucu kullanım düzeyini etkilememektedir. Cinsiyet ve sosyo-ekonomik durum uyuşturucu kullanım düzeyini etkilememekteyken yaş uyuşturucu kullanımı düzeyini etkilemektedir. Aileye, okula ve öğretmene bağlılık çocuklarda diğer suçlar (grafiti, mala zarar verme, internetten yasadışı içerik indirme ve uyuşturucu satma) düzeyini azaltıcı biçimde etkilerken, arkadaşa bağlılık diğer suçlar düzeyini arttırıcı biçimde etkilemektedir. Cinsiyet diğer suçlar düzeyini arttırıcı biçimde etkilerken, yaş ve sosyo-ekonomik durum diğer suçlar düzeyini etkilememektedir.
Özet (Çeviri)
The subject of our study is to examine the relationship between social bonding and deviant behaviour in children. Our study aims to examine the relationship between social bonding, which is one of the most important elements of the social bond theory proposed by Travis Hirschi, and deviant behaviour in children and aims to explain the effect of social bonding on deviant behaviour in children. The data used in the study were obtained through the International Study on Self-Reporting Delinquency (ISRD). In our study, the data obtained in Istanbul within the scope of the ISRD-3 project were subjected to secondary data analysis and statistically analysed. In the findings obtained as a result of the study, it was seen that there was a significant relationship between the categories of social bonding such as bonding to family, bonding to school, bonding to teacher and bonding to friends and deviant behaviour. It was observed that bonding to family, school and teacher decreased the level of deviant behaviour, while bonding to friends increased the level of deviant behaviour. In addition, gender and age were found to affect the level of deviant behaviour, while socio-economic status did not affect the level of deviant behaviour in children. With the findings obtained in the study, it was determined that there was a significant relationship between the social bonding categories of bonding to family, bonding to school, bonding to teacher and bonding to friends and all deviant behaviour categories in children. As a result of the findings obtained in our study: While bonding to family and bonding to teacher decreased the level of violent crimes in children, bonding to friends increased it. Bonding to school does not affect the level of violent crimes. While gender and age affect the level of violent crimes, socio-economic status does not affect the level of violent crimes. v While bonding to family and bonding to school affects the level of theft crimes in children in a decreasing way, bonding to teachers and friends does not affect the level of theft crimes. Gender and age have an increasing effect on the level of theft crimes. Socio-economic status does not affect the level of theft crimes. While bonding to family, school and teacher affects the level of alcohol use in children in a decreasing way, bonding to friends affects the level of alcohol use in an increasing way. Gender and age also affect the level of alcohol use in an increasing way, while socio-economic status does not affect the level of alcohol use. Bonding to family has a decreasing effect on the level of drug use in children, while bonding to school, teacher and friends does not affect the level of drug use. While gender and socio-economic status do not affect the level of drug use, age affects the level of drug use. While bonding to family, school and teachers has a decreasing effect on the level of other crimes (graffiti, property damage, downloading illegal content from the internet and selling drugs) in children, bonding to friends has an increasing effect on the level of other crimes. While gender has an increasing effect on the level of other crimes, age and socio-economic status do not affect the level of other crimes.