OECD ve Türkiye'de yaşlı istihdam politikaları
Elderly employment policies in OECD and Turkey
- Tez No: 839665
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN AKGÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 332
Özet
Dünya nüfusu hızla yaşlanırken yaşlanmanın ekonomik boyutu ülkeleri bugünden önlemler almaya zorlamaktadır. Çünkü yaşlanma durdurulamaz bir süreçtir. Bu çalışma nüfus yaşlanması ile yaşlı istihdamı arasındaki nedensellik bağının sonuçları üzerinden yaşlanan nüfusun yaşlı istihdamını arttırdığını, istatistiki veriler ve ülke politikaları örnekleri ile ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda nüfus yaşlanması ile yaşlı istihdamı arasında güçlü ilişki olduğu saptanmıştır. Bu durum, günümüzde en yüksek yaşlı nüfusa sahip ülkelerde daha belirgindir. Yaşlı nüfus seviyesi diğer yaş gruplarından yüksek olan bu ülkelerin uzun zaman önce yaşlılığın sakıncalı yönlerini önlemeye yönelik tedbirler aldıkları görülmüştür. Sosyal, kültürel, hukuki, sağlık ve ekonomi başlıklarında toplanan bu tedbirlerin arasında ekonomi başlığının istihdam boyutu ile öne çıktığı kaydedilmiştir. İktisadi büyümeyi ve iktisadi büyümede istikrarı hedefleyen ülke ekonomilerinin, beşeri sermayede devamlılığın sağlanabilmesi amaçladıkları ve bu amaç doğrultusunda yaşlıların işe dönüşlerini ve işte kalmalarını destekleyecek politikaları hayat geçirdikleri anlaşılmıştır Yaşlanan nüfusa sahip ülkelerde, nüfusun yaşlanmasının olumsuz etkilerini ve risklerini önlemeye yönelik kararlar alındığı gözlemlenmiştir. Azalan genç iş gücünün ikamesi olarak görülen yaşlı işçiler, beşeri sermayenin vazgeçilmez değeri olarak kabul edilmiştir. Söz konusu bulgular; yaşlanan nüfusun, yaşlı istihdamını arttırıcı yöndeki etkilerini ispatlar niteliktedir.
Özet (Çeviri)
While the world population is aging rapidly, the economic dimension of aging forces countries to take precautions from today. Because aging is an unstoppable process. This study aims to demonstrate that the aging population increases the employment of the elderly through the results of the causal link between population aging and employment of the elderly, with statistical data and examples of country policies. For this purpose, content analysis method was used. As a result of the research, it was determined that there is a strong relationship between population aging and elderly employment. This situation is more evident in countries with the highest elderly populations today. It has been seen that these countries, whose elderly population level is higher than other age groups, have taken measures to prevent the objectionable aspects of old age a long time ago. It has been noted that among these measures gathered under the headings of social, cultural, legal, health and economy, the heading of economy stands out with its employment dimension. It has been understood that the economies of countries aiming at economic growth and stability in economic growth aim to ensure continuity in human capital, and in line with this purpose, they have implemented policies that will support the return of the elderly to work and their retention. It has been observed that in countries with an aging population, decisions are taken to prevent the negative effects and risks of population aging. Older workers, seen as a substitute for the declining young labor force, have been accepted as the indispensable value of human capital. The findings in question; It proves the effects of the aging population on increasing the employment of the elderly.