Travmanın nesiller arası aktarımının incelenmesi: Bulgaristan göçmenleri örneği
Examining the intergenerational transmission of trauma: The case of Bulgaria Turkish immigrants
- Tez No: 839698
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ORAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Adli Tıp, Psikoloji, Forensic Medicine, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmanın amacı, 1950 yılında Bulgaristan'dan zorunlu göç ile ayrılmış bireylerin, yaşadıkları travmayla ilgili ruhsal çatışmalarının, göçle birlikte ve göçten sonra ortaya çıkan etkiler dikkate alınarak, göç sonrası dünyaya gelen çocuklarına ve torunlarına aktarılıp aktarılmadığı, aktarılmışsa nasıl aktarıldığını saptamaktır. Bu amaçla; ailelerin göç yaşantıları, çocuklarının ve torunlarının bu yaşantılarla ilgili algısı, göç travmasının aile işleyişinde ebeveyn ve çocuklar üzerindeki etkileri, ailelerin göç travması ile baş etme yöntemleri ve göç yaşantısının konuşulabilirliği ele alınmış ve bu konudaki diğer çalışmalarla karşılaştırılmıştır. Çalışmanın verileri nitel araştırma yöntemi olan yorumlayıcı fenomenolojik analiz ile değerlendirilmiştir. Çalışmamızda veri analizi ile: birinci kuşağın anlatıları, ikinci ve üçüncü kuşağa aktarılanlar, uyum sağlama ve başa çıkma/telafi etme çabaları, aktarım mekanizmaları olmak üzere dört üst tema ve on bir alt temaya ulaşılmıştır. Travmatizasyonun etkilerinin ebeveynden sonraki nesillere geçiş sürecinin anlaşılmasının, önleyici çalışmalar ve tedavi sağlamak için kritik öneme sahip olduğu düşüncesinden hareketle, farklı bir travma yaşantısı olan zorunlu göçün nesiller arası etkilerini, 1950 yılı zorunlu göçünü yaşamış Bulgaristan göçmenleri ve onların çocuk ve torunlarında inceleyerek, ilgili literatür ve klinik uygulamalarına katkı hedeflenmiştir. Zorunlu göç travması yaşamış kişilerin hem çocukları hem de torunları, birinci neslin deneyimlerinden etkilenmiş görünmektedir. Nesiller arası travma çalışmaları, konu ile çalışan uzmanlara travma aktarımını bozmak, ailelerin ve toplulukların iyileşmesine yardımcı olmak için bir referans noktası sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine whether the psychological conflicts related to the trauma experienced by individuals who left Bulgaria with forced migration in 1950 are transferred to their children and grandchildren who were born after the migration, and if so, how they are transferred. For this purpose, the migration experiences of families, the perception of their children and grandchildren about these experiences, the effects of migration trauma on parents and children in family functioning, and the efforts of families to cope with migration trauma were evaluated. The results of the Interpretive Phenomenological Analysis revealed four superordinate themes: narratives of the first generation, material transmitted to the second and third generations, adaptation and coping/compensation strategies, mechanisms of transmission along with eleven sub-ordinate themes. Understanding the transmission of trauma effects to the next generation is critical for providing preventive studies and treatment. It is aimed to contribute to the relevant literature and clinical practices by examining the intergenerational effects of trauma in Bulgaria immigrants who experienced forced migration in 1950 and their children and grandchildren. The assumptions of research are compatible with related literature. The second and third generations were affected by the experiences of the first generation. Intergenerational trauma studies can provide professionals with a point of reference for helping families and communities heal.