Uluslararası pazarlarda tutundurma stratejileri: Porselen ve çini üzerinde Kütahya ilinde bir uygulama
Promotion strategies in international markets: An application on porcelain and tile in Kütahya
- Tez No: 839699
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ZAFER GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Tutundurma faaliyetleri uluslararası pazarlarda firmaların varlıklarını devam ettirebilmeleri ve rekabet ortamında ön plana çıkabilmeleri için büyük bir öneme sahiptir. Firmaların müşteriler ile kurduğu uzun ve kısa vadeli ikna edici iletişim olarak tanımlanabilecek bu faaliyetler dünya genelinde çeşitli elemanlar aracılığı ile gerçekleştirilmekte ve pazarların özelliklerine göre farklılık kazanabilmektedir. Bu farklılıklarda uluslararası pazarlardaki sosyolojik, siyasi ve ekonomik temeller etkin rol oynamaktadır. Uluslararası pazarlarda etkinlik gösteren firmaların tutundurma karması elemanlarını uygun bir biçimde çalıştıramamaları durumu pazardaki konumlarını tehlikeye düşürebilir. Bu nedenle tutundurma faaliyetlerinin özenle ve geliştirilmesi ve zaman, pazar gibi farklı etkenlere adapte edilerek uyumlaştırılması büyük öneme sahiptir. Bu çalışmada uluslararası tutundurma bağlamında tüketim ve endüstriyel ürünler karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Promotion activities are of great importance for companies to continue their existence in international markets and to stand out in the competitive environment. These activities, which can be defined as long and short-term persuasive communication between companies and customers, are carried out by various elements around the world and can differ according to the characteristics of the markets. Sociological, political and economic foundations in international markets play an active role in these differences. Failure of companies operating in international markets to properly employ elements of the promotion mix may endanger their market position. For this reason, it is of great importance that promotion activities are carefully developed and adapted to different factors such as time and market. In this study, consumption and industrial products were compared in the context of international promotion.