Echoes of the past: Transmission of trauma and memory in Rebecca Makkai's The Hundred-Year House (2014) and Music for Wartime (2015)
Geçmişin yankıları: Rebecca Makkai'nin The Hundred-Year House (2014) ve Music for Wartime (2015) eserlerinde travma ve anıların aktarımı
  1. Tez No: 994897
  2. Yazar: AYŞEGÜL SEVDİM AKTEPE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKE TOKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, Rebecca Makkai'nin romanı The Hundred-Year House (2014) ve kısa öykü koleksiyonu Music for Wartime (2015) içindeki seçilmiş öykülerde nesiller arası travma ve anı aktarımı teması, travma teorisi, kuşaklararası travma ve anı çalışmaları çerçeveleri içinde analiz edilmektedir. Bu çalışma, kökenleri tam olarak anlaşılamayan, gelecek nesillere miras kalan travma ve anıların, farklı anlatı biçimleri ve tarzlarında nasıl tasvir edildiğini travmatik anıların doğrusal anlatıma karşı olan direncini vurgulayarak araştırır. Makkai, romanı The Hundred-Year House'da ardışık dört neslin aynı ev içinde travmatik anıları nasıl miras aldığını ters kronoloji ve çok katmanlı anlatımla anlatırken, Music for Wartime'daki kısa öykülerinde, çoğunlukla Makkai'nin kendi aile tarihi ve Holokost'tan kurtulanlara dayanan, parçalı ve çok perspektifli bir anlatım kullanarak nesiller arası travma ve anı aktarımını tasvir etmektedir. Bu tez, romanı ve koleksiyondaki kısa öyküleri inceleyerek, kuşaklararası travmanın bağlamını ve farklı anlatı biçimlerinde nasıl temsil edildiğini, geçmişin bireyleri nasıl etkilemeye devam ettiğine vurgu yaparak ele almaktadır. Sonuç olarak, bu çalışma, travma yaşamış karakterlerin ve onların sonraki nesillere aktardığı travmatik miraslarının tasviriyle, Makkai'nin eserlerinin, çözümlenmemiş travmanın gelecek nesiller üzerindeki etkisini ve travmatik deneyimlerin hafızanın yeniden oluşturulmasındaki rolünü nasıl ifade ettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the representation of trauma and memory transmission among generations in Rebecca Makkai's novel, The Hundred-Year House (2014) and selected stories from her short story collection, Music for Wartime (2015) are analyzed within the frameworks of trauma theory, intergenerational trauma and memory studies. This study explores how trauma and memories inherited by future generations, whose origins cannot be fully understood, are portrayed in different narrative forms and styles, highlighting traumatic memories' resistance to linear narration. While Makkai narrates how four successive generations inherit traumatic memories within the house in her novel The Hundred-Year House through reverse chronology and multi-layered storytelling, in her short stories of Music for Wartime, she employs a fragmented and multi-perspective narrative to depict the transmission of trauma and memory among generations, mostly based on Makkai's own family history and Holocaust survivors. By examining the novel and the short stories from the collection, the study explores the context of intergenerational trauma and its representation in different narrative forms with an emphasis on how the past continues to haunt individuals. Ultimately, this study demonstrates how Makkai's works express the haunting effect of unresolved trauma on future generations and the traumatic experiences' role in reconstructing memory through the portrayals of traumatized characters and their traumatic legacy passed down to later generations.