Lise öğrencilerinin duygusal zekâ düzeyleri ile akademik başarıları arasındaki ilişkinin analizi
Analysis of relationship between high school students' emotional intelligence levels and academic achievement
- Tez No: 839702
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALİ AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
İnsanların yaşamlarının her alanında karşılarına çıkan duygusal zekâ, onların özel, iş ve okul hayatlarında takınacakları tutum ve davranışları belirleyerek, verecekleri kararları şekillendirmekte ve hayatlarını yönetmelerine yardımcı olmaktadır. Eğitim-öğretimde öğrencilerin akademik başarılarını arttırıcı faktörler birçok araştırmanın konusunu oluşturmaktadır.Bu faktörlerden birisi de öğrencilerin duygusal zekâ faktörüdür. Duygusal zekâ kavramı, son yıllarda insan davranışlarının açıklanmasında araştırmacıların yoğun ilgisini çekmiştir. Bu araştırmanın temel amacılise öğrencilerinin duygusal zekâ düzeyleri ile akademik başarıları arasındaki ilişkiyi analiz etmektir. Araştırmanın evrenini Karaman İli oluştururken; örneklemini Karaman Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Fen Lisesi, Karaman Bifa Anadolu Lisesi ile Karaman Temizel Ünlü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nden olmak üzere toplamda 563 öğrenci oluşturmaktadır. Öğrencilerin duygusal zekâ düzeylerini belirlemek için Reuven Bar-On tarafından geliştirilen Duygusal Zekâ Envanteri,öğrencilerin akademik başarılarını belirlemek için ise genel ağırlıklı not ortalaması kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22 Paket Programı kullanılarak analizler yapılmıştır. Yapılan analizlerde T testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) vekorelasyon teknikleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Emotional intelligence confronting people in every aspect of their lives determines their attitudes and behaviors in their private, business and school lives, and shapes their decisions and helps them to manage their lives. The factors that increase the academic success of the students in education constitute the subject of many studies. One of these factors is the emotional intelligence factor of the students. The concept of emotional intelligence has attracted the intense interest of researchers in explaining human behavior in recent years. The main purpose of this study is to analyze the relationship between the emotional intelligence levels and academic achievement of high school students. The universe of the research was formed in Karaman Province and sample of the research was formed 563 students in total from Karaman Turkey Chambers and Comodity Exchanges Union Science High School, Karaman Bifa Anatolian High School Karaman Temizel UnluVocational and Technical Anatolian High School. Emotional Intelligence Inventory developed by Reuven Bar-On has been used to determine students' emotional intelligence levels; general weighted grade point average has been used to determine the academic achievement of the students. The datawasanalyzed using SPSS 22 Package Program. T-test, one-way analysis of variance (ANOVA) and correlation techniques were used in the analysis.