Pankreatitli olguların beslenme durumları, beslenme alışkanlıkları ve akdeniz diyetine uyumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of nutritional status, nutritional habits and adaptation to mediterranean diet of pancreatitis patients
- Tez No: 839701
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL BÜKÜLMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Beslenmenin sağlık üzerine etkileri yıllardır araştırılmaktadır. Çocukluk dönemi önemli hastalıklarından biri olan akut pankreatit gelişiminde etiyolojik birçok faktör suçlanmıştır. Bu çalışmada pankreatit tanısı almış olguların ve sağlıklı kontrol grubunun beslenme durumları, beslenme alışkanlıkları ve Akdeniz diyetine uyumlarının karşılaştırılması amaçlandı . Materyal-Metot:Bu çalışmaya, Ocak 2014-Mart 2019 tarihleri arasında Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları kliniğinden takipli, pankreatit tanısı almış 50 hasta ve polikliniklerimize başvuran 50 gönüllü olmak üzere toplam 100 çocuk dâhil edildi. Çalışma için Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulunun etik kurul onayı alınmıştır. Çalışmadaki tüm çocukların yaşları ve cinsiyetleri kaydedildi. boyları kiloları ölçüldü, Gönüllü onam formunun onaylatılmasından sonra ebeveyn bilgi formu ve Akdeniz Diyet Uyum anketi uygulandı. Çalışmaya akut pankreatit ve akut tekrarlayan pankreatitli 2-18 yaş arasındaki çocuklar, çalışmaya katılmayı kabul edenler kabul edilirken, kronik hastalığı olan çocuklar çalışmanın dışında bırakıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The effects of nutrition on health have been investigated for many years. Many etiologic factors have been implicated in the development of acute pancreatitis, which is one of the most important childhood diseases. The aim of this study was to compare the nutritional status, nutritional habits and compliance with the Mediterranean diet of patients with acute pancreatitis and a healthy control group. Materials and Methods: A total of 100 children(Fifty patients with acute pancreatitis and acute recurrent pancreatitis and fifty healthy controls) followed by Afyonkarahisar University of Health Sciences Medical Faculty between January 1, 2014 and March 10, 2019 were included in this study. Ethics committee approval was obtained from Afyonkarahisar Health Sciences University Medical Faculty Clinical Research Ethics Committee. The age, gender, height and weight of patients were recorded. After approval of voluntary consent form, parental information form and Mediterranean Diet Quality Index (KIDMED) were applied.