Akut ve akut tekrarlayan pankreatitli çocuklarda yaşam kalitesi ve sosyal anksiyetenin değerlendirilmesi
Evaluation of quality of life and social anxiety in children with acute and acute recurrent pancreatitis
  1. Tez No: 839705
  2. Yazar: VOLKAN BALAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL BÜKÜLMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Giriş ve Amaç: Akut pankreatit ve akut tekrarlayan pankreatit, çocuklarda yaşam kalitesini bozan hastalıklardan biridir. Uzun ağrılı epizodlar gibi semptomatik süreçlerin özellikle pediatrik grupta günlük aktiviteleri kısıtlayıpyaşam kalitesinde bir düşüşe sebep olması olasıdır. Literatürde akut pankreatit ve akut tekrarlayan pankreatitli hastalarda yaşam kalitesi veya anksiyete düzeylerinin ölçüldüğü çalışmalar oldukça kısıtlıdır. Çalışmada akut pankreatit ve akut tekrarlayan pankreatit tanılı çocuk hastalarda yaşam kalitesi ve anksiyete düzeylerinin sağlıklı kontrol grubundaki çocuklarla karşılaştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları kliniklerinde takip edilen, 8-18 yaş arası, akut pankreatitli 20 hasta ve akut tekrarlayan pankreatitli 20 hasta ve 40 sağlıklı gönüllü çocuk alınmıştır. Çalışma grubunun yaş, cinsiyet, çocuklar için yaşam kalitesi ölçeği ve Sosyal Anksiyete Ölçeği skorları kaydedildi. Grupların ortalama ve ortanca değerlerinin karşılaştırılmasında normal dağılım uygunluğuna göre Bağımsız Grup T Testi, ANOVA, Mann Withney U ve Kruskal-Wallis testleri kullanıldı. Bulgular: Akut pankreatit grubu, akut tekrarlayan pankreatit grubu ve kontrol grubu yaş ve cinsiyet açısından benzer bulundu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Acute pancreatitis and acute recurrent pancreatitis severely impair quality of life in children. It is possible that symptoms such as long painful episodes may limit daily activities, especially in the pediatric age group, leading to a decrease in quality of life. Studies in the literature which measure quality of life or anxiety levels in pediatric patients with acute pancreatitis and acute recurrent pancreatitis are limited. The aim of this study was to compare the quality of life and anxiety levels in pediatric acute pancreatitis and acute recurrent pancreatitis patients with children in the healthy control group. Materials and Methods: Twenty patients with acute pancreatitis, 20 patients with acute recurrent pancreatitis, and 40 healthy volunteers (aged 8-18 years) who applied to the Afyon Kocatepe University Medical Faculty Children's Health and Diseases Department were included into the study. The age, sex, Quality of Life and Social Anxiety Scale scores of the study group were recorded. The independent groups t-test, ANOVA, Mann Whitney U and Kruskal-Wallis tests were used to compare the mean/median values of groups, according to number of groups and normality of distribution. Results: Acute pancreatitis, recurrent acute pancreatitis and control group were similar in terms of age and sex (p> 0.05).