Küresel markaların uyguladıkları reklam stratejileri ile yaşam tarzı arasındaki ilişki
The relationship between advertising strategies applied by global brands and lifestyle
- Tez No: 839706
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GRESI SANJE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bireylerin geçmiş deneyimleri, fikirleri, faaliyetleri ve ilgi alanları yaşam tarzlarını belirler. Bu sebepten dolayı tüketici davranışlarını analiz ederken de bireylerin yaşam tarzlarını incelemek onlar hakkında daha fazla bilgi vermek adına yardımcı olmaktadır. Küresel markalar genel olarak reklam stratejilerinde standardizasyon veya adaptasyon yaklaşımını izlemektedir. Yaşam tarzlarına göre tüketicilere sunulacak olan reklamlarda standardizasyon veya adaptasyon yaklaşımından hangisinin kullanılması gerektiğinin tespit edilmesi yapılacak olan pazarlama stratejilerinin başarılı olmasına olanak sağlayacaktır. Bu çalışmada da tüketicilerin yaşam tarzlarına yönelik araştırma yapılmış ve tüketicilerin yaşam tarzlarını ölçmek için literatürdeki yaygın ölçme yöntemlerinden birisi olan değerler ve yaşam tarzları 2 analizinden (VALS2) faydalanılmıştır. Yapılan anket çalışmasıyla Türkiye'de yaşayan tüketicilere ait yaşam tarzı grupları çıkarılmış bu grupların standardizasyon ve adaptasyon reklam ögesine yönelik tutumları incelenmiştir. Çalışma sonuçlarına göre yaşam tarzı gruplarına göre reklam stratejilerinde izlenmesi gereken yollarla ilgili olarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Past experiences, ideas, activities and interests of individuals determine their lifestyles. For this reason, while analyzing consumer behavior, examining individuals' lifestyles helps to give more information about them. In general, global brands use standardization and adaptation approach in their advertisement strategies. Determining whether the standardization or adaptation approach should be used in advertisements to be presented to consumers according to their lifestyles will allow the marketing strategies to be successful. In this study, a research was carried out on the lifestyles of consumers, and Values And Lifestyles 2 analysis (VALS2), one of the common measurement methods in the literature, was used to measure the lifestyles of consumers. The survey by lifestyle groups of consumers living in Turkey have been established, attitudes towards standardization and adaptation of advertising elements were investigated these groups. According to the results of the study, suggestions were made regarding the ways to be followed in advertising strategies according to lifestyle groups.